High school cross country preview

Saturday, September 7, 2002

This is the last in a series of fall sports previews for area high schools. Information provided by the coaches of each school.Advance

  • Coach: Nancy Lanpher

    Boys' returning runners: Levi Lanpher, sr.;Joseph Moroni, jr.

    Boys' key additions: Cody Roper, fresh.; Cory Roper, fresh.; Bobby Ranschburg, fresh.; Darrell Wade, fresh.; Garrett Jansen, soph.; Matt Ward, sr.; Eric Georger, fresh.; Garron Lewis, sr.; Kevin Adkins, fresh.

    Girls' returning runners: Elizabeth Veale, soph.; Katie Moore, soph.

    Oak Ridge

  • Boys' coach: Jason Niswonger

    Girls' coach: Karen McClellan

    Last season: Boys third in district with a state qualifier; girls had a state qualifier

    Boys' returning runners: Cory Woods, sr.; Alex Fadler, sr.; Terry Bogenpohl, jr. (state qualifier); David Keiner, jr.; Damien Lange, soph.; Austin Morrison, soph.; Jared Schoen, soph.

    Girls' returning runners: Melinda Schoen, jr. (63rd in state); Alicia Kellogg, jr.; Daniella DosSantos, fresh.

    Central

  • Coach: Mark Hahn

    Assistant coach: Lori Meyer

    Last season: Boys won one invitational, one state qualifier. Girls won five invitationals, conference and district champions, one state qualifier.

    Boys' returning runners: Trever Duncan, sr.; Mike Gerber, sr. (all-sectional, state qualifier); Alex Ramsey, jr.; Alex Schneider, jr.

    Girls' returning runners: Cassie Kipper, jr. (all-conference, sectional qualifier); Jennifer Pancoust, soph. (all-conference, all-district, all-sectional, state qualifier); Whitney Pingel, sr. (all-conference, sectional qualifier); Mallory Wilson, jr. (sectional qualifier).

    Season opener: Sept. 7 at Jackson Invitational

    Perryville

  • Coach: Abigail Forster

    Last season: Boys had one state qualifier, girls had one state qualifier.

    Boys' returning runners: Kent Hadler, sr. (first in conference, state qualifier); Kyle Trapp, soph.

    Girls' returning runners: Hannah Steffens, sr. (state qualifier); Kayla Thole, sr.; Ashley Taylor, sr.Jackson

  • Coach: Andrea Talley

    Assistant coaches: Jim Stoverink and Dan Brown

    Last season: Boys fifth in district meet, finished in top eight in all invitationals; girls placed in top four at all invitationals, second in district, second in conference and fifth at sectionals.

    Boys' returning runners: T. J. Humphrey, sr. (state qualifier, all-conference, all-district, all-sectional); Joe Golightly, sr. (state qualifier in 2000, all-conference and all-district in 2000); Luca McIntosh, soph.; Mark Strickert, soph.

    Girls' returning runners: Nicole Fadler, sr. (state qualifier in 2000 and 2001, conference champion in 2001, all-district and all-sectional);Rachel Lowes, soph. (all-conference, all-district);Rachel Schmidt, soph.;Ashley Meyer, soph.;Jenny Nagel, soph.Notre Dame

  • Coach: Bill Davis

    Last season: Boys third in district; girls third in district.

    Boys' returning runners: Ryan Roggow, jr. (Class 2 all-district, state qualifier and team's No. 1 runner); Allen Fry, jr. (No. 2 runner); Austin Critchlow, soph. (No. 4 runner); Brian Steele, jr. (No. 6 runner).

    Girls' returning runners: Sarah Unterreiner, sr. (Class 2 all-district and state qualifier); Megan Rosenquist, soph. (Class 2 all-district and state qualifier); Kasie Essner, jr.

    -- From staff reports

  • Respond to this story

    Posting a comment requires free registration: