Area residents graduate from Southeast with distinction

Tuesday, July 23, 2002

Southeast Missouri State University conferred degrees to 734 students at the May 11, 2002, commencement exercises.

Those graduating with distinctions were:

From Advance: Juliet Jeri Bagwell, bachelor of music education, cum laude; Shannon Donald Garner, master of arts; Randy Levi Scheeter Jr., master of science, academic distinction in the School of Graduate Studies and Research.

From Benton: Leonna Danielle Essner, bachelor of arts, cum laude; Jaclyn Dawn Welter, bachelor of science in education (early childhood), summa cum laude.

From Bertrand: Chris Hammon Morrow, bachelor of science, magna cum laude.

From Cape Girardeau: Janet Hetherington Adams, master of science in nursing, academic distinction in the School of Graduate Studies and Research; Ana P. Alexieva, master of business administration; Mandy Jo Allen, bachelor of science, magna cum laude; Nicole D. Armbruster, bachelor of science in education (high school) summa cum laude; Heather Michelle Baskin, bachelor of science in education (elementary), cum laude; Timothy Michael Baskin, bachelor of science, magna cum laude; Kathryn Jill Bassham, master of natural science, academic distinction in the School of Graduate Studies and Research; Jason M. Browning, bachelor of science, cum laude; Andrea Burton, bachelor of science in business administration, cum laude; Wendi D. Carter, bachelor of science, magna cum laude; Daniel Crocker, master of arts, academic distinction in the School of Graduate Studies and Research; Sarah Leeanne Culbertson, bachelor of science in business administration, cum laude; Sandy Duncan, master of science in administration; Sondra Perry Eaves, bachelor of science in nursing, summa cum laude; Terri Lynn Foley, bachelor of science, cum laude; Christina Renee Green, master of natural science, academic distinction in the School of Graduate Studies and Research; Anne M. Hays, bachelor of science, summa cum laude; Dobbie Reese Herrion Jr., master of science in administration, academic distinction in the School of Graduate Studies and Research; Noel Holland, bachelor of science, cum laude; Justin Travis Jones, bachelor of fine arts, cum laude; Kathy L. Keller, master of arts, academic distinction in the School of Graduate Studies and Research; Jamie Lynn Kiefer, bachelor of science in nursing, cum laude; David Aaron Kreher, bachelor of music, cum laude; Robin Christina Luckett, master of science in administration, academic distinction in the School of Graduate Studies and Research; Evelyn Biler, master of arts, academic distinction in the School of Graduate Studies and Research; Lindsay R. Middendorf, bachelor of science in education (high school), cum laude; Justin W. Morgan, bachelor of arts, magna cum laude; Gladys F. Mosley, master of arts; Jennifer Marie Newton, bachelor of science in education (high school), cum laude; Kirti Patel, bachelor of arts, magna cum laude and bachelor of science, magna cum laude; Katrina Louise Paubel, bachelor of science in business administration, magna cum laude; Sven A. Rainey, bachelor of music, cum laude; Shawna Annette Read, master of arts; Tomoko Satake, master of arts; Cathy Lynn Yokubat Schloss, bachelor of science in nursing, cum laude; Kevin Charles Schmieder, bachelor of science in business administration, cum laude; Gretchen Leigh Spitzmiller, bachelor of science in education (elementary), summa cum laude; Jennifer L. St. Clair, bachelor of science, cum laude; M. Patrick Stephens, master of arts, academic distinction in the School of Graduate Studies and Research; Adam C. Talburt, bachelor of science in business administration, magna cum laude; David M. Taylor, master of arts, academic distinction in the School of Graduate Studies and Research; Stephanie A. Volz, bachelor of arts, cum laude; Stephanie A. Volz, bachelor of arts, cum laude and bachelor of science, cum laude; Amanda D. Webb, bachelor of general studies, cum laude; Julie Wehner, bachelor of science in education (high school), magna cum laude and certificate program (2 years), magna cum laude; James J. Williams, master of science in administration; Jill Suzanne Wittenborn, bachelor of science in education (elementary), magna cum laude; Sharon Marie Wilson Witty, master of arts, academic distinction in the School of Graduate Studies and Research; Sarah E. Wright, bachelor of science, cum laude.

From Chaffee: Mariann E. Cook, bachelor of science in nursing, cum laude; Tobi Anne Layton, bachelor of science in education (early childhood), summa cum laude; Tonya Renay Lynn, bachelor of science, cum laude; Bruce Wayne Skinner, master of science in administration.

From Frohna: Kevin Matthew Stueve, bachelor of arts, cum laude, bachelor of science, cum laude and associate of applied science in computer technology, cum laude; Rachel Kathryn Weber, bachelor of science in education (early childhood), magna cum laude.

From Jackson: James Owen Stanley Baughn, bachelor of science, summa cum laude; Catherine J. Boren, master of arts, academic distinction in the School of Graduate Studies and Research; Briana Kathleen Welker-Brown, bachelor of science in education (early childhood), cum laude; Jennifer L. Browning, bachelor of science in nursing, summa cum laude; Lynn E. Casteel, bachelor of arts, summa cum laude; Rosetta K. Danker, bachelor of science in nursing, magna cum laude; Pamela Jean Fields, bachelor of science in nursing, magna cum laude; Nancy Goetz, bachelor of general studies, cum laude; Ryan Harper, master of arts, academic distinction in the School of Graduate Studies and Research; Amanda Jane Lane, bachelor of science in education (elementary), magna cum laude; M.J. Mills, master of arts, academic distinction in the School of the Graduate Studies and Research; Erin Elizabeeth Mirly, bachelor of science, summa cum laude; Holly Ann Mirly, bachelor of science, magna cum laude; Aaron Victor Rigg, bachelor of music education, magna cum laude; Beth Ann Roethemeyer, bachelor of music education, cum laude and bachelor of music, cum laude; Staci M. Seabaugh, bachelor of science, cum laude; Kyle C. Ward, bachelor of science, summa cum laude; Matthew Joe Wendel, master of arts, academic distinction in the School of Graduate Studies and Research.

From Kelso: Miranda Henley, bachelor of arts, summa cum laude.

From Leopold: Amy Marie Jansen, master of arts, academic distinction in the School of Graduate Studies and Research.

From Marble Hill: Amy Louise Cook, master of arts, academic distinction in the School of Graduate Studies and Research; Gerard Edward Vandeven, specialist in education degree, academic distinction in the School of Graduate Studies and Research; John David Vandeven, bachelor of science, summa cum laude.

From Morley: Michelle Lynn Taylor, bachelor of science in education (early childhood), summa cum laude.

From Old Appleton: Michelle Renee Bock, bachelor of science in education (elementary), summa cum laude.

From Perryville: Linda Elaine Buerck, specialist in education degree, academic distinction in the School of Graduate Studies and Research; Lindsey Renee Dobbelare, master of business administration; Julie A. Mattingly, bachelor of science in education (elementary), summa cum laude; Rebecca Susan Naeger, bachelor of science, cum laude; Janelle C. Schumer, bachelor of science in education (high school), magna cum laude; Lisa Stark, bachelor of science, cum laude.

From Scott City: Amy Alizabeth Arnold, bachelor of music, summa cum laude; Barbara K. Cunningham, master of science in nursing.

From Cairo, Ill.: Mark Anthony Bartlett, master of arts.

From Jonesboro, Ill.: Trisha Danielle Morarity, bachelor of science in business administration, summa cum laude.

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: