SEMO District Fair Winners

Sunday, September 23, 2012

Beef Cattle

Angus

* Grand champion heifer: Elizabeth Otte, Saint Mary, Mo.

* Reserve champion heifer: Steve Birk, Gordonville, Mo.

* Grand champion bull: Steve Birk, Gordonville, Mo.

* Reserve champion bull: Elizabeth Otte, Saint Mary, Mo.

Charolais

* Grand champion heifer: Michaela Haley, Sedgewickville, Mo.

* Reserve grand champion heifer: Mike and Carol Haley, Altenburg, Mo.

* Grand champion heifer: Tim Mueller, Altenburg, Mo.

* Reserve grand champion bull: Tim Mueller, Altenburg, Mo.

Hereford

* Grand champion heifer: Kevin Babbs, Salem, Ill.

* Reserve grand champion heifer: Anna Roth, Altenburg, Mo.

* Grand champion bull: Kevin Babbs, Salem, Ill.

* Reserve grand champion bull: Missouri State University, Springfield, Mo.

* Grand champion calf/cow: Kevin Babbs, Salem, Ill.

* Reserve grand champion cow/calf: Missouri State University, Springfield, Mo.

Simmental

* Grand champion heifer: Andrew Puchbauer, Jackson, Mo.

* Reserve grand champion heifer: Roger Eakins, Jackson, Mo.

* Grand champion bull: Lonnie Peetz, St. Joseph, Mo.

* Reserve grand champion bull: Lonnie Peetz, St. Joseph, Mo.

* Grand champion cow/calf: Greg Jung, Altenburg, Mo.

* Grand champion cow/calf: Nathan Hunt, Frohna, Mo.

Other breeds

* Grand champion heifer: Nathan Hunt, Frohna, Mo.

* Reserve grand champion heifer: Brynn Myers, Oak Ridge, Mo.

* Grand champion bull: Colin Schabbing, Cape Girardeau, Mo.

* Reserve grand champion bull: Nathan Hunt: Frohna, Mo.

* Grand champion cow/calf: Nathan Hunt, Frohna, Mo.

Commercial Heifers

* Grand champion heifer: Logan Wessell, Gordonville, Mo.

* Reserve grand champion heifer: Adam Pleimann, Oak Ridge, Mo.

* Grand champion cow/calf: Ashley Stahlman, Gordonville, Mo.

Dairy cattle

Holstein

* Grand champion female -- Josh Huelsman, Trenton, Ill.

* Reserve grand champion female: Josh Huelsman, Trenton, Ill.

Jersey

* Grand champion female: Tricia Kirchdoerfer, Cape Girardeau, Mo.

* Reserve grand champion female: Tyler Kirchdoerfer, Cape Girardeau, Mo.

Brown Swiss

* Grand champion female: Jacob Roedel, Edgewood, Ill.

* Reserve grand champion female: Jacob Roedl, Edgewood, Ill.

Guernsey

* Grand champion female: Elizabeth Roedl, Edgewood, Ill.

* Reserve grand champion female: Jacob Roedl, Edgewood, Ill. Ayrshire

* Grand champion female: Hadley Ehlers, Campbell Hill, Ill.

* Reserve grand champion female: Hadley Ehlers, Campbell Hill, Ill.

Milking shorthorn

* Grand champion female: Samantha Davis, Broughton, Ill.

* Reserve Grand champion female: Samantha Davis, Broughton, Ill

Sheep

* Southdown premier exhibitor: Joe Ferguson, Marquand, Mo.

* Suffolk premier exhibitor: Joe Ferguson, Marquand, Mo.

* Dorset premier exhibitor: Elizabeth Ferguson, Marquand, Mo.

* Corriedale premier exhibitor: Joe Ferguson, Marquand, Mo.

* Other meat breeds premier exhibitor: Joe Ferguson, Marquand, Mo.

* Market lamb first place: Robbie Lindsey, Bonne Terre, Mo.

Swine

Hampshire

* Grand champion gilded: Mark James, Jackson, Mo.

Other breeds

* Grand champion gilded: Brian Strickland, Jackson, Mo.

* Reserve grand champion gilded: Brian Strickland, Jackson, Mo.

* Grand champion boar: Brian Strickland, Jackson, Mo.

* Reserve grand champion boar: Brian Strickland, Jackson, Mo.

Commercial gilts

* Grand champion gilded: Hunter Wessell, Gordonville, Mo.

* Reserve Grand champion gilded: Lydia Shinn, Jackson, Mo.

Breed/Crossbreed barrow show

* Champion barrow: Hunter Wessell, Gordonville, Mo.

* Reserve champion barrow: Josh Walther, Jackson, Mo.

Barrow Carcass show

* Champion real time barrow: Elleigh Seyer, Chaffee, Mo.

* Reserve champion real time barrow: David Evans, Arbyrd, Mo.

* Champion on foot barrow: Elleigh Seyer, Chaffee, Mo.

* Reserve champion on foot barrow: Hunter Wessell, Gordonville, Mo.

Draft Horses and Mules

Miniature mules

* Champion miniature mule: Chris McGrath, Butler, Mo.

* Reserve champion miniature mule: Chris McGrath, Butler, Mo.

Draft mules

* Champion horse mule: Dale Moreland, Dexter, Mo.

* Reserve champion horse mule: Dale Moreland, Dexter, Mo.

* Champion mare mule: Dale Moreland, Dexter, Mo.

* Reserve champion mare mule: Jerry Brown, Dexter, Mo.

* Champion pair of mules; Dale Moreland, Dexter, Mo.

Draft Horses

* Champion stallion: Weston and Sandy Mangels, Jackson, Mo.

* Reserve champion horse mule: Brian Heuring, Chaffee, Mo.

* Champion mare mule: Weston and Sandy Mangles, Jackson, Mo.

* Reserve champion mare mule: Weston and Sandy Mangles, Jackson, Mo.

* Champion gelding: Charlie Meier, Jackson, Mo.

* Reserve champion gelding: Charlie Meier, Jackson, Mo.

Draft ponies

* Champion stallion: Joey Lysinger, Warrensburg, Mo.

* Reserve champion stallion: Steve Mangles, Jackson, Mo.

* Champion mare: Steve Mangels, Oak Ridge, Mo.

* Reserve champion mare: Joey Lysinger, Warrensburg, Mo.

* Champion gelding: Steve Mangles, Oak Ridge, Mo.

* Reserve champion gelding: Steve Mangles, Oak Ridge, Mo.

Jack and Jennets

* Champion jack: Scott Ury, Anna, Ill.

* Reserve champion jack: Scott Ury, Anna, Ill.

* Champion Jennet: Scott Ury, Anna Ill.

Poultry

* Grand champion poultry exhibit: Matt Simmons, Marion, Ill.

* Champion clean leg large fowl: Makayla McGruder, Patton, Mo.

* Reserve champion clean leg large fowl: Paige Kain, Cape Girardeau, Mo.

* Champion feather left large fowl: Jonathon Sinn, Cape Girardeau, Mo.

* Reserve champion feather leg large fowl: Jonathon Sinn, Cape Girardeau, Mo.

* Champion single comb clean leg bantam: Matt Simmons, Marion, Ill.

* Reserve champion single comb clean leg banton: Nena Detring, Farmington, Mo.

* Champion rose comb clean leg bantam: Mike Tolka, Odin, Ill.

* Reserve champion rose comb clean leg bantam: Mike Tolka, Odin, Ill.

* Champion feather single leg comb bantam: Justin Sinn, Cape Girardeau, Mo.

* Reserve champion feather single leg comb bantam: Justin Sinn, Cape Girardeau, Mo.

* Champion large duck: Matt Simmons, Marion, Ill.

* Reserve champion large duck: Matt Simmons, Marion, Ill.

* Champion bantam duck: Matt Simmons, Marion, Ill.

* Reserve champion bantam duck: Jonathon Sinn, Cape Girardeau, Mo.

* Champion goose: Matt Simmons, Marion, Ill.

* Reserve champion goose: Matt Simmons, Marion, Ill.

* Champion turkey: Hope Massey, Marble Hill, Mo.

* Reserve champion turkey: Levi Jansen, Whitewater, Mo.

* Champion guinea, Zackary Keuhn, Jackson, Mo.

* Reserve champion guinea: Leroy Keuhn, Jackson, Mo.

Pigeons

* Grand champion pigeon: Richard Brittain, Dallas, Texas

* Large class champion: Richard Brittain, Dallas, Texas

* Large class reserve champion: Hunter Massey, Marquand, Mo.

* Small class champion: Susan Duvall, Perryville, Mo.

* Small class reserve champion: Susan Duvall, Perryville, Mo

* Champion dove: Tami Tyler, Jackson, Mo.

* Reserve champion dove: Jera Kranawetter, Jackson, Mo.

Guinea pigs

* Grand champion guinea pig: Jocelynn Morris, Marquand, Mo.

* Reserve Grand champion guinea pig: Paige Kain, Cape Girardeau, Mo.

Rabbits

* Grand champion rabbit: Jonathon Sinn, Cape Girardeau, Mo.

* Champion large rabbit: Mark Urhahn, Cape Girardeau, Mo.

* Reserve Champion large rabbit: Matt Simmons, Marion, Ill.

* Champion small rabbit: Kassidy Hawkins and Jonathon Sinn, Cape Girardeau, Mo.

* Reserve champion small rabbit: Blake and Halle Duvall, Perryville, Mo.

Field Crops

* Grand champion 70 ears of corn: John C. Brucker, Chaffee, Mo.

* Grand champion 10 ears of corn: John C. Brucker, Chaffee, Mo.

* Grand champion 1 ear of corn, Katie Brucker, Chaffee, Mo.

* Grand champion 3 stalks of soybeans, Oil: Colton Solomon, Zalma, Mo.

* Grand champion hay bale: Tricia Kirchdoerfer, Cape Girardeau, Mo.

Horticulture

* Best of show garden display: Kandy Peek, Cape Girardeau, Mo

* Best of show fruits: Brittany McArthur, Jackson, Mo

* Best of show miscellaneous: Amanda Krewson, Jackson, Mo.

* Best of show vegetables Judy Ehlers, Cape Girardeau, Mo., also awarded $25 sponsored by Donald Stream of Manchester, Mo.

Floriculture

* Best of show potted plant: Brandon McArthur, Jackson, Mo.

* Best of show cut flower: Linda Illers, Cape Girardeau, Mo.

* Best of show arrangement: Ann Bodenstein, Cape Girardeau, Mo.

* Family and consumer science

* Best of show canning: Sharon Woodard, Cape Girardeau, Mo.

* Best of show baking: Susan Ahrens, Jackson, Mo.

* Best of show sewing: Vicki Helderman, Whitewater, Mo.

* Best of show hand quilting: Wilma Van Genip, Leopold, Mo.

* Best of show machine quilting: Mary Burchyett, Hillsboro, Ill.

Red Star Yeast Awards

* Red Star yeast apron: Dorha Strack, Cape Girardeau, Mo.

* Red star yeast thermometer: Sarah Schulte, Jackson, Mo.

* Red star yeast flexible cutting board: Ann Bodenstein, Cape Girardeau, Mo.

Golden Needle quilting gift certificates

* Grand prize: Mary Burchyett, Hillsboro, Ill.

* Best pieced quilt: Wilma Van Genip, Leopold, Mo.

* Best applique quilt: Mary Burchyett, Hillsboro, Ill.

Photography

* Best of show: Laura Holmburg, Cape Girardeau, Mo.

* Best of show age 12 and under, Robert Gieski: Cape Girardeau, Mo.

Fine arts

* Best of show: Jeffery Hawk, Jackson, Mo.

Crafts and hobbies

* Best of show: Joe W. Smith, Jackson, Mo.

SEMO District Fair 4-H/FFA combined beef show winners

* Supreme female champion: Andrew Puchbauer, Arnsberg 4-H.

* Reserve supreme female champion: Elizabeth Otte, Sainte Genevieve 4-H/FFA beef club.

Angus

* Grand champion heifer: Elizabeth Otte, Sainte Genevieve, Mo.

* Reserve grand champion heifer: Paige Birk, Jackson, Mo.

* Grand champion bull: Elizabeth Otte, Sainte Genevieve, Mo.

* Reserve Grand champion bull: Teagan Schnurbusch, Jackson, Mo.

Hereford

* Grand champion heifer: Anna Roth, Perryville, Mo.

* Reserve Grand champion heifer: Anna Roth, Perryville, Mo.

Charolais

* Grand champion heifer: Michaela Haley, Meadow Heights FFA

* Reserve Grand champion heifer: Michaela Haley, Meadow Heights FFA.

Simmental

* Grand champion heifer: Andrew Puchbauer, Arnsberg, Mo.

* Reserve Grand champion heifer: Andrew Puchbauer, Arnsber, Mo.

* Grand champion bull: Hunter Rubel, Jackson, Mo.

* Reserve Grand champion bull: Andrew Puchbauer, Arnsberg, Mo.

* Champion cow/calf pair: Kody Moore, New Hamburg Eager Beavers 4-H.

Other breeds

* Grand champion heifer: Brynn Myers, New Horizons, 4-H

* Reserve Grand champion heifer: Collin Schabbing, Delta, Mo.

* Grand champion bull: Tanner Schabbing: Delta, Mo.

* Reserve Grand champion bull: Logan Wessell, Jackson, Mo.

Commercial Heifers

* Grand champion heifer: Logan Wessell, Jackson, Mo.

* Reserve Grand champion heifer: Adam Pleimann, Delta, Mo.

* Champion cow/calf: Ashley Stahlman, Progressive 4-H

* SEMO District Fair FFA award winners

FFA steers

* Grand champion steer: Teagan Schnurbusch, Jackson, Mo.

* Reserve Grand champion steer: Tabitha Schnurbusch, Jackson, Mo.

* FFA beef showmanship: Michaela Haley, Meadow Heights FFA.

FFA Sheep

* Grand champion ram: Elizabeth Ferguson, Meadow Heights FFA

* Reserve Grand champion ram: Joe Ferguson, Meadow Heights FFA

* Grand champion ewe: Joe Ferguson, Meadow Heights FFA

* Reserve Grand champion ewe: Joe Ferguson, Meadow Heights FFA

* Grand champion market lamb: Katie Jones, Senath FFA.

* Reserve Grand champion market lamb: Joe Ferguson, Meadow Heights FFA

* FFA sheep showmanship: Elizabeth Ferguson, Meadow Heights FFA

FFA market goats

* Grand champion market goat: Christian Castro, Senath FFA

* Reserve Grand champion market goat: Anna Henson, Southland FFA

* FFA goat showmanship: Christian Castro, Senath FFA

FFA swine

* Grand champion barrow: Madison Kellums, Southland FFA

* Reserve Grand champion barrow: Kelsy Patterson, Advance, Mo.

* FFA swine showmanship: Chase McClelland, Southland FFA.

Ag mechanics

* Grand Champion: Cody Hadler, Perryville, Mo.

4-H/FFA tractor rodeo

* First place: Alex Schlitt, Oran, Mo; second: Tanner Schabbing, Delta, Mo.; third: Spencer Bachman, Perryville, Mo.; fourth: Jessie Rehkop, Fredericktown, Mo.

4-H/FFA public speaking contest

* First: Bridget Schumer, Se?ora 4-H; second: Amanda Krewson, Jackson, Mo.

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: