[SeMissourian.com] Fair ~ 76°F  
River stage: 28.67 ft. Falling
Saturday, Sep. 20, 2014

Area digest 6/28/12

Thursday, June 28, 2012

Bray wins division by a stroke

Allison Bray shot a 92 to hold off Samantha Hightower by one shot to win the girls 14 and 15 18-hole tour division at the Gateway Junior PGA Series event at Cape Girardeau Country Club.

Gage Wolford shot a 40 to win the boys 12 and 13 nine-holes division by a stroke over Nick Westrich and Karsten Short.

Results

GIRLS

10 to 11 nine holes -- Taryn Bell 58

12 to 13 nine holes -- Peyton Bradley 51; Ashlee Younghouse 56; Kate Kinder 64

14 to 19 nine holes -- Madison Beussink 44; Amy Blattel 50; Adele Soutar 50

12 to 13 18 holes reg. -- Sarah Bell 89

14 to 15 18 holes tour -- Allison Bray 92; Samantha Hightower 93; Conner McKinney 94


BOYS

10 to 11 nine holes -- Case Englehart 41; Jaden Hightower 44; Tanner Walton 44

12 to 13 nine holes -- Gage Wolford 40; Nick Westrich 41; Karsten Short 41

14 to 19 nine holes -- Justin Halter 52; Tanner McVay 59; Brandon Strickler 59

12 to 13 18 holes reg. -- Carson Miles 90; Jonathan Bell 91; Nathan Woolard 94

14 to 15 18 holes reg. -- Jake Richardson 83; Hunt Nagy 87; John Burcham 88

14 to 15 18 holes tour -- Kobe Beasley 75; Brian Whitson 80; Jon Renner 83

16 to 19 18 holes tour -- Hunter Pyland 73; Ryan McVey 75; Trenton Thomas 81

Davis sets team record

Brogan Davis broke the Gator Swim Team's boys 11 and 12 200-meter backstroke record when he touched the wall in 2 minutes, 45.25 seconds at the Firecracker Frenzy meet.

Davis also improved his team record time in the 100 butterfly. He finished in 1:12.24.

Cameron Mejean (8 and younger boys) and Tysen Miller (9 and 10 boys) were the Gator high point winners in their respective divisions.

Firecracker Frenzy meet

Firsts -- Jacob Bening (100 backstroke, 100 butterfly, 200 freestyle, 200 individual medley, 400 freestyle, 50 freestyle); Brogan Davis (100 breaststroke, 100 butterfly, 50 freestyle); William Dodson (50 butterfly); Samuel Hahs (200 breaststroke); Cameron Mejean (100 backstroke, 100 breaststroke, 100 freestyle, 200 freestyle, 200 individual medley, 50 backstroke, 50 breaststroke, 50 freestyle); Noah Mejean (800 freestyle); Tysen Miller (100 breaststroke, 50 breaststroke); Madeline Siefert (200 breaststroke); Emma Summers (100 butterfly, 100 freestyle, 200 freestyle, 50 backstroke); Helen Wojdylo (100 breaststroke, 1500 freestyle, 200 breaststroke, 200 freestyle, 800 freestyle)

Seconds -- Zoe Johnson (100 backstroke, 100 breaststroke, 100 freestyle); Phoebe Law (1500 freestyle, 200 backstroke, 400 freestyle); Ryleigh Mejean (100 butterfly, 200 freestyle); Avery Runge (100 breaststroke, 200 individual medley, 50 breaststroke); Audrey Snodgrass (100 backstroke, 50 backstroke)

Thirds -- Cami Brazel (100 backstroke); Zach Brazel (100 backstroke); Amanda Mabry (1500 freestyle); Morgan Maguire (1500 freestyle, 800 freestyle); Cody Pepple (200 backstroke); Daniel Seabaugh (100 breaststroke, 100 butterfly, 200 individual medley, 50 backstroke); Sydney Seabaugh (100 backstroke, 50 freestyle)

Sikeston summer league meet

Firsts -- Cami Brazel (50 butterfly); Zach Brazel (25 backstroke, 25 freestyle); Jonathan Condie (50 butterfly); Emilie Dickson (25 freestyle); Reed Dickson (100 breaststroke); Evie Frazier (25 breaststroke); Miles Frazier (50 freestyle); Samuel Hahs (100 freestyle, 100 individual medley, 50 breaststroke); Joseph Janisse (100 backstroke, 100 butterfly, 200 individual medley); Zoe Johnson (25 backstroke, 25 breaststroke, 25 butterfly); Amanda Mabry (50 butterfly); Morgan Maguire (100 backstroke, 100 breaststroke, 100 freestyle); Jack Maxton (100 freestyle, 50 backstroke, 50 butterfly); Anne Montgomery (50 breaststroke); Cody Pepple (100 backstroke); Sydney Seabaugh (100 individual medley, 25 backstroke); Audrey Snodgrass (50 backstroke); Emma Summers (25 butterfly, 50 freestyle); Helen Wojdylo (100 backstroke, 100 breaststroke, 100 butterfly, 200 individual medley, 50 freestyle)

Seconds -- Kailey Bell (100 freestyle); Hyrum Dickson (100 individual medley); William Dodson (100 individual medley, 25 backstroke); Becky Earley (100 butterfly); Paige Elder (100 individual medley); Livi Garagnani (50 freestyle); Jonathan Livingston (25 backstroke); Jordan Maxton (50 backstroke, 50 butterfly); Molly Phegley (50 butterfly); Adyson Seabaugh (25 freestyle); Hannah Summers (50 breaststroke); Atticus Vines (25 breaststroke)

Thirds -- Mallory Dickson (100 backstroke); Addy Garagnani (25 freestyle); Reece Groves (50 backstroke, 50 butterfly); Daniel Janisse (100 backstroke, 100 freestyle, 50 freestyle); Megan Maxton (50 freestyle); Maddie Scott (50 butterfly); William Snodgrass (25 freestyle); Truman Vines (50 backstroke); Olivia Wilke (25 backstroke)

Scott City summer league meet

Firsts -- Addison Beussink (25 backstroke, 25 freestyle); Drew Beussink (100 freestyle, 50 backstroke, 50 breaststroke); Cami Brazel (100 individual medley, 50 backstroke, 50 breaststroke); Zach Brazel (25 backstroke, 25 butterfly, 25 freestyle); Tyler Bruns (100 individual medley, 50 butterfly, 50 freestyle); Allison Buchheit (25 backstroke, 25 butterfly, 50 freestyle); Emilie Dickson (25 breaststroke, 25 butterfly); William Dodson (100 individual medley); Becky Earley (100 breaststroke, 100 freestyle, 200 individual medley); Daniel Janisse (100 breaststroke); Jack Maxton (100 individual medley, 50 backstroke, 50 breaststroke, 50 butterfly, 50 freestyle); Jordan Maxton (50 freestyle); Cody Pepple (200 individual medley); Molly Phegley (100 freestyle, 100 individual medley, 50 backstroke); Sierra Rau (100 backstroke, 100 butterfly, 100 freestyle, 200 individual medley); Avery Runge (100 freestyle); Maddie Scott (50 freestyle); Audrey Snodgrass (50 butterfly); Emma Summers (100 individual medley, 25 breaststroke, 25 freestyle); Hannah Summers (50 butterfly)

Seconds -- Kailey Bell (100 freestyle); Bailey Beussink (100 individual medley, 50 breaststroke, 50 butterfly); Kate Marie Buchheit (25 backstroke, 25 freestyle); Sydney Buchheit (25 backstroke, 25 butterfly, 25 freestyle, 25 freestyle); Jonathan Condie (50 backstroke, 50 breaststroke, 50 freestyle); Hyrum Dickson (100 freestyle); Cole Ellinger (100 individual medley); Reiss Groves (100 individual medley); Zoe Johnson (100 individual medley, 25 breaststroke, 50 freestyle); Jonathan Livingston (25 freestyle)

Thirds -- Blake Anderson (25 backstroke, 50 freestyle); Paige Beussink (100 individual medley); Megan Maxton (25 breaststroke); Mallory Meystedt (50 butterfly); Kari Pepple (100 freestyle, 50 backstroke, 50 breaststroke); William Snodgrass (25 breaststroke)

Perryville summer league meet

Firsts -- Jacob Bening (100 freestyle, 50 backstroke, 50 butterfly, 50 freestyle); Paige Beussink (100 freestyle); Zach Brazel (25 backstroke, 25 breaststroke, 25 butterfly, 25 freestyle); Allison Buchheit (25 freestyle); Sydney Buchheit (25 breaststroke); Emilie Dickson (25 backstroke, 25 breaststroke); Samuel Hahs (100 freestyle, 50 breaststroke, 50 butterfly, 50 freestyle); Joseph Janisse (100 backstroke, 100 breaststroke, 100 butterfly); Zoe Johnson (100 individual medley, 25 butterfly, 25 freestyle); Phoebe Law (50 backstroke, 50 butterfly, 50 freestyle); Morgan Maguire (100 butterfly); Cameron Mejean (25 backstroke, 25 breaststroke, 25 freestyle); Noah Mejean (100 individual medley, 50 backstroke); Tysen Miller (50 breaststroke); Anne Montgomery (50 breaststroke); Cody Pepple (100 breaststroke, 100 butterfly, 100 freestyle); Avery Runge (100 individual medley, 50 breaststroke); Madeline Siefert (100 breaststroke, 50 freestyle); Emma Summers (25 backstroke, 25 butterfly, 50 freestyle); Gabby Vieira (100 backstroke, 100 butterfly, 100 freestyle); Helen Wojdylo (100 breaststroke, 200 individual medley, 50 freestyle)

Seconds -- Blake Anderson (25 backstroke, 25 breaststroke); Addison Beussink (25 backstroke); Drew Beussink (100 individual medley, 50 breaststroke, 50 freestyle); William Dodson (25 butterfly, 50 freestyle); Amanda Mabry (100 freestyle, 50 backstroke, 50 freestyle); Ryleigh Mejean (100 individual medley, 25 freestyle); Sierra Rau (100 backstroke); Daniel Seabaugh (50 breaststroke)

Thirds -- Molly Brakhane (100 breaststroke); Hyrum Dickson (100 individual medley, 50 breaststroke); Hannah Dodson (100 freestyle, 50 breaststroke); Addy Garagnani (25 breaststroke); Daniel Janisse (50 freestyle); Sydney Seabaugh (25 butterfly); Hannah Summers (100 individual medley)

Lind, Estes grab medalist honors

Christy Lind captured medalist honors in A flight, while Edna Estes grabbed them in B flight at the Chip-A-Ways weekly golf outing.

Bev Wink had the play of the day, while Deanna Peterman had the low putts.

-- From staff reports


Fact Check
See inaccurate information in this story?


Respond to this story

Posting a comment requires free registration. If you already have an account on seMissourian.com or semoball.com, enter your username and password below. Otherwise, click here to register.

Username:

Password:  (Forgot your password?)

Your comments:
Please be respectful of others and try to stay on topic.