High school roundup: Oak Ridge runners sweep SEMO Small Schools Conference cross country meet

Wednesday, October 19, 2011
Chaffee's Holly Rutherford, right, leads a pack of runners during the SEMO Small School Conference meet Tuesday at Cape County Park North. Check out more photos from the meet at semoball.com. (Kristin Eberts)

Oak Ridge swept the team and individual titles at the SEMO Small School Conference cross country meet Tuesday.

McKenzie Elam won the girls race in 23 minutes, 16 seconds, and was followed immediately by teammates Amanda Lappe and Carlie Bolen to capture the top three spots in the race at Cape County Park North.

Chaffee's Molli McGowan and Lyndsey Statler took the next two spots to round out the top five. The Red Devils finished third.

Regan Obermann's eighth-place finish helped Saxony Lutheran take second.

Oak Ridge's Ethan Seyer won the boys race in 18:22, while teammates Corvin Schoen (third) and Jake LeGrand (fifth) also grabbed top-five finishes.

Woodland's Dalton McCormick, right, leads a pack of Woodland runners Tuesday.

Advance's Braden Bien was second, while Saxony Lutheran's Sam Breite was fourth.

GIRLS

Team standings -- 1. Oak Ridge 31; 2. Saxony Lutheran 56; 3. Chaffee 67; 4. Woodland 81; 5. Meadow Heights 109

Local top five

Oak Ridge -- 1. McKenzie Elam 23:16; 2. Amanda Lappe 23:35; 3. Carlie Bolen 24:02; 7. Kendra Kohler 24:59; 20. Chelsea Seyer 27:15

Advance's Braden Bien leads Oak Ridge's Corvin Schoen during Tuesday's boys race.

Chaffee -- 4. Molli McGowen 24:11; 5. Lyndsey Statler 24:20; 19. Holly Rutherford 27:10; 21. Melanie Mucke 27:22; 27. Ellie Sigman 28:29

Woodland -- 6. Bailey Jones 24:50; 11. Valerie Lewis 25:39; 22. Taylor Tombs 27:36; 23. Chandra Lincoln 27:55; 26. Cassidy Sawyer 28:18

Saxony Lutheran -- 8. Regan Obermann 25:07; 10. Rachael Gruenwald 25:34; 12. Breanne Etzold 25:55; 14. Grace Hanebrink 26:21; 16. Kristen Gruenwald 26:24

Delta -- 9. Renae Bartles 25.24

Meadow Heights -- 13. Valerie Hernandez 26:14; 15. Makayla McGruder 26.23; 28. Becky Mayfield 28:30; 31. Jessica Baremore 29:46; 32. Kylee Whitener 29:48

Advance -- 38. Madison Brown 33:05


BOYS

Team standings -- 1. Oak Ridge 33; 2. Woodland 74; 3. Saxony Lutheran 86; 4. Meadow Heights 95; 5. Delta 101; 6. Advance 109

Local top five

Oak Ridge -- 1. Ethan Seyer 18:22; 3. Corvin Schoen 18:49; 5. Jake LeGrand 19:53; 7. Austin Wunderlich 20:13; 17. Jacob Seabaugh 20:38

Advance -- 2. Braden Bien 18:44; 18. Curtis Gilliland 20:46; 23. Tyler Middleton 21:33; 33. Richard Nixon 22:53; 39. Ben Trout 23:59

Saxony Lutheran -- 4. Sam Breite 19:30; 16. Brandon Fritsche 20:37; 19. Aaron Koehler 20:58; 20. Anthony Etzold 21:06; 28. Mark Meek 22:16

Meadow Heights -- 6. Steven Bright 20:04; 9. Ryan Foltz 20:17; 13. Chris Bollinger 20:31; 30. Ben Davie 22:33; 50. Kyle Greable 35:45

Delta -- 8. Dwight Nance 20:15; 10. Caleb Amelunke 20:23; 21. Jesse Nance 21:17; 32. Frank Rozmirsky 22:51; 36. Justin Peikert 23:47

Woodland -- 11. Aaron Yount 20:25; 12. Dakota Long 20:29; 14. James Dowd 20:35; 15. Kyle Davis 20:36; 22. Dalton McCormick 21:22

BOYS SWIMMING

Central tri-meet

Jordan Gramling won the 100 butterfly in a state-qualifying time and took first in the 100 backstroke to pace host Central.

The Tigers won the team title with 156 points.

Jackson took second with 135 points, while Saxony Lutheran was third with 32.

The Crusaders' Connor McGinnis swam the 200 individual medley in a victorious state-qualifying time. He also won the 500 freestyle.

Jackson's Kristian Troxel placed first the 200 freestyle and 100 breaststroke.

200 medley relay -- 1. Jackson 1:56.72; 2. Central 2:09.28; 3. Central 2:50.02

200 freestyle -- 1. Kristian Troxel (J) 1:55.77; 2. Payton Beck (J) 2:07.58; 3. Sam Rhodes (C) 2.09.18

200 individual medley -- 1. Connor McGinnis (SL) 2:03.65; 2. Joey Janisse (J) 2:26.03; 3. Sushil Sobti 2:50.05

50 freestyle -- 1. Austin Hobbs (J) 25.78; 2. Pablo Jaramillo (C) 25.96; 3. Jack Jeffers (J) 26.87

Diving -- 1. Kelton Burgi (J) 1:80,20

100 butterfly -- 1. Jordan Gramling (C) 55.33; 2. Janisse (J) 1:08.65; 3. Colin Keele (C) 1:27.53

100 freestyle -- 1. Rhodes (C) 58.90; 2. Jeffers (J) 1:01.40; 3. AJ Garms (SL) 1:03.34

500 freestyle -- 1. McGinnis (SL) 5:21.75; 2. Hobbs (J) 5:37.09; 3. Beck (J); 5:48.49

200 freestyle relay -- 1. Central 1:44.40; 2. Jackson 2:20.76; 3. Central 2:20.88

100 backstroke -- 1. Gramling (C) 1:01.94; 2. Garms (SL) 1:16.40; 3. Sam Lowes (J) 1:20.62

100 breaststroke -- 1. Troxel (J) 1:05.85; 2. Burgi (J) 1:11.34; 3. Jaramillo (C) 1:19.58

VOLLEYBALL

St. Vincent2525 Meadow Hts2322

Erin Bollmann finished with 14 kills, four blocks, three digs and one ace in the loss.

Whitney Welker added four kills, two blocks and two assists.

Kelsey Kennedy had seven assists and three digs, while Mercedes Abernathy finished with nine digs for the Panthers (18-9).

Leopold252325 Puxico152514

The Wildcats improved to 16-10 on senior night.

Ashley Keim finished with 12 kills and four digs, while Lauryn Arnzen slammed 10 kills in the win.

Caitlin Petty finished with 10 kills, seven assists, three digs and four blocks, while Sydney Eeftink had 24 assists and four digs for Leopold.

Scott City2525 Central189

Katie Hogan, Mikah Simpson and Whitney Froman led the Rams in kills, while Sydney Short led Scott City (27-0-1) in assists.

Katie Williams paced Central with eight kills.

Tori Scheller contributed 10 assists, while Ashlyn McKinley added eight digs for the Tigers (7-21-3).

JV -- Scott City won in three games

Notre Dame2525 New Madrid127

The Bulldogs improved to 24-7-1 with a road sweep.

Miranda Fowler had eight kills, while Myriah Bernard added six kills in the win.

Sarah Lawrence, Kelsey Luster, Amy Wibbenmeyer and Brooke Bohnert each contributed four kills.

Oran222525 Saxony252222

Courtney Bergman led the Crusaders with seven kills and 16 digs.

Jordan Hoff contributed six kills and 13 digs, while Kristi Pohlman had 10 assists in the win.

JV -- Oran won 25-12, 25-20

Sikeston92525 Advance251721

The short-handed Hornets, who were missing three starters, fell at home.

Allie Below finished with two kills and five assists, while Kelsi Surgeon contributed seven digs for Advance.

JV -- Advance won

Eagle Ridge2525 Marquand1014

Tylar Kennedy led the Eagles with four kills.

Bethany Mige finished with two kills and five aces, while Hannah Hess contributed six digs and Nicole Mobly added six assists for Eagle Ridge (19-3).

JV -- Eagle Ridge won in three games

Bloomfield20252525 Bell City25222214

Jasmine Johnson led the Cubs with six kills, 26 digs and one block.

Trisha Slagley put up 16 digs, while Cassidy Green and Brittney Edwards both added 19 digs for Bell City.

Sierra Bradshaw finished with five blocks and eight digs for the Cubs (10-13-2).

-- From staff reports

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: