Notre Dame pair tops all-state list

Tuesday, June 15, 2010
Notre Dame senior Colton Young went 9-0 with a 1.18 ERA this season. (KRISTIN EBERTS ~ kebertssemissourian.com)

Four local players earned first-team all-state honors from the Missouri High School Baseball Coaches Association, which released its teams Monday.

Oak Ridge junior Brett Thomas, Notre Dame seniors Colton Young and Jeremy Essner and Scott City senior Skylar Cobb all earned a place on the first team.

Thomas was honored as one of the Class 1 pitchers. He helped lead the Blue Jays to the state quarterfinals by going 7-2 with a 0.59 ERA in 59 1/3 innings. He also helped himself at the plate by posting a .547 average with 12 home runs and 40 RBIs.

Cobb, a Class 2 utility player, already signed to play at Three Rivers Community College next season. The left-hander went 7-1 with a 1.10 ERA over 50 2/3 innings. He struck out 95. At the plate, he batted .426 with two homers, 26 RBIs and 22 runs scored.

Colton Young, a Class 3 pitcher, will pitch at Tennessee-Martin next season. The right-hander went 9-0 with one save. He posted a 1.18 ERA while striking out 72 in 59 1/3 innings. He helped lead the Bulldogs' offensive attack with a .429 average, four homers and 24 RBIs. He stole 14 bases and never was caught.

Oak Ridge junior Brett Thomas went 7-2 with a 0.59 ERA for the Blue Jays this season. (KRISTIN EBERTS ~ kebertssemissourian.com)

Essner, a Class 3 designated hitter, led the Bulldogs with a .545 average. He drove in a team-high 29 runs and belted a team-high six homers. He finished with a 1.045 slugging percentage.

Four local players earned honorable mention.

Jackson senior Tyler Qualls, a Class 4 catcher, batted .484 with five homers and 33 RBIs. Saxony Lutheran junior Spencer Sander, a Class 2 infielder, batted .487 with 37 RBIs and 21 runs scored. Scott City junior Jamie Scholz, a Class 2 utility player, went 8-0 with a 3.02 ERA on the mound, while batting .441 with 18 RBIs. Oak Ridge senior Garret Light, a Class 1 outfielder, batted .256 with one homer and eight RBIs. He missed a chunk of the season because of injury.

Class 1

First team -- Jake Heissler, LaPlata, sr., P; Carter Brown, Concordia, jr., P; Brett Thomas, Oak Ridge, jr., P; Colton Selvey, Liberal, so., P; Chad Alcorn, South Iron, sr., C; Seth Childers, Cooter, sr., C; Jake Welch, Bernie, sr., INF; Drew Smith, Concordia, jr., INF; Austin Essick, Billings, fr., INF; Jay Roberts, Dora, sr., INF; J.R. Langkrahr, Concordia, sr., INF; Matt Thomas, Brashear, sr., OF; Taylor Wheeler, LaPlata, jr., OF; Collin Werths, Concordia, so., OF; Tory Hicks, Sturgeon, sr., OF; Christian Nixdorf, Wellington Napoleon, sr., DH/UTIL; Hank Wellborn, Glasgow, sr., DH/UTIL; Clay Crouch, Wheatland, jr., DH/UTIL

Second team -- Justin Vonallmen, Dora, jr., P; Jordan Barrett, Sturgeon, jr., P; Zack Watkins, Cooter, jr., P; Brock Toler, Dadeville, sr., P; Billy Essick, Billings, sr., C; Ross Carter, Risco, sr., C; Kyle Wakefield, South Iron, jr., INF; Austin Fischer, Winona, jr., INF; Caleb Kauffman, Weaubleau, fr., INF; Nate Brown, New Franklin, jr., INF; Caleb Heckemeyer, St. Elizabeth, jr., INF; Cole Wheeler, LaPlata, jr., OF; Zach Lovell, Liberal, sr., OF; Trenton Bergmann, Dadeville, jr., OF; Dakota Reeves, Sturgeon, sr., OF; Chris Smith, Novinger, so., DH/UTIL; Jake Owens, Bernie, sr., DH/UTIL; Brandon Bennett, Risco, sr., DH/UTIL

Honorable mention -- Jonathan Boone, Cooter, sr., P; Alic Frerking, Concordia, jr., P; Greg Box, Wheatland, sr., P; Casey Helton, St. Elizabeth, so., P; Hayden Brown, Concordia, fr., C; Dylan Fox, Dora, jr., C; Garrett Kelly, Sturgeon, jr., INF; Bradley Craigmyle, North Shelby, sr., INF; Tyler Tolias, Concordia, jr., INF; Kory Verfurth, Billings, sr., INF; John Haley, Braymer, sr., INF; Garret Light, Oak Ridge, sr., OF; Cale Brunkhorst, Concordia, so., OF; Caden Shonk, Braymer, sr., OF; Cody Stringer, Exeter, sr., OF; Guillermo Rojo, Liberal, jr., DH/UTIL; Andrew Curry, Santa Fe, fr., DH/UTIL; Matt Lovercamp, Santa Fe, sr., DH/UTIL

Class 2

First team -- Robbie Ewing, Stockton, jr., P; Zack Davis, Carrollton, sr., P; Travis Hayes, Crystal City, sr., P; Tyler Thompson, South Pemiscot, sr., P; Jason Mayden, Carrollton, sr., C; Aaron Basler, Valle Catholic, sr., C; Kendall Fay, Clearwater, sr., INF; Dana Rothweiler, Crystal City, sr., INF; Jason Blum, Valle Catholic, sr., INF; Gavin Kenney, Stockton, jr., INF; Connor Wilson, Strafford, jr., INF; Jacob Childers, Conway, sr., OF; Jake Campbell, Barat Academy, jr., OF; Buck Walker, Stockton, jr., OF; Tyler Rusk, Cole Camp, jr., OF; Damon Adrian, Eugene, sr., DH/UTIL; Nathan Geile, Valle Catholic, sr., DH/UTIL; Skylar Cobb, Scott City, sr., DH/UTIL

Second team -- Mike Breminger, Valle Catholic, sr., P; Dylon Brawley, Conway, sr., P; Logan Morris, jr., Clearwater, P; Ethan Highley, Strafford, jr., P; Craig Johnson, Stockton, so., C; Nick Pringer, Eugene, sr., C; Nick Lovell, Russellville, sr., INF; Ross Flick, Carrollton, sr., INF; Kevin Martin, Stockton, jr., INF; Austin Reeves, Plattsburg, sr., INF; Jesse Marks, Conway, sr., INF; Christian Robbins, Mid Buchanan, jr., OF; Rhet Parton, Strafford, sr., OF; Tyler Perriman, Conway, sr., OF; Levi Cook, Crane, jr., OF; Alex Winkelman, Crystal City, so., DH/UTIL; Tyler Hunt, Westran, jr., DH/UTIL; Matt Ritchie, Lexington, sr., DH/UTIL

Honorable mention -- Chris Kirkpatrick, Clearwater, sr., P; Conner Brooks, Spokane, sr., P; Mike Eyman, Conway, sr., P; Austin Springer, Salisbury, jr., P; Collin Stephenson, Lexington, sr., C; Zach Williams, Conway, sr., C; Nick Andriano, Mid Buchanan, jr., INF; Jacob Becker, Steelville, sr., INF; Jonathan Roling, Salisbury, sr., INF; Spencer Sander, Saxony Lutheran, jr., INF; Jared Yarberry, Strafford, jr., INF; Joe Sedlock, Barat Academy, jr., OF; John Filkins, New Bloomfield, sr., OF; Zach Weiler, Valle Catholic, jr., OF; Luke Uding, Valle Catholic, jr., OF; Stephen Schneiders, Russellville, sr., DH/UTIL; Garrett Haslag, Eugene, so., DH/UTIL; Jamie Scholz, Scott City, jr., DH/UTIL; Spencer Flick, Carrollton, sr., DH/UTIL

Class 3

First team -- Colton Young, Notre Dame, sr., P; Matt Linderer, Bishop DuBourg, sr., P; Payton Bosserman, Grain Valley, sr., P; Devin Hampton, Potosi, sr., P; Jake Smith, Monett, jr., C; Tyler Brinkman, Winfield, sr., C; Johnny Eierman, Warsaw, jr., INF; Seth Conner, Logan Rogersville, sr., INF; Richard Wright, Pembroke Hill, sr., INF; Tanner Glore, Potosi, sr., INF; Jimmy Schwent, Bishop DuBourg, sr., INF; Chuckie Jones, Boonville, sr., OF; Tate Matheny, Westminster Christian, so., OF; Mikey Cebulski, Bishop DuBourg, sr., OF; Austin Gouldsmith, Grain Valley, sr., OF; Dane Gronewald, Winfield, sr., DH/UTIL; Andrew Nellestein, Bishop LeBlond, sr., DH/UTIL; Jeremy Essner, Notre Dame, sr., DH/UTIL

Second team -- John Auble, Lutheran South, sr., P; Ashton Goudeau, Union, sr., P; Wilson Christensen, Fulton, sr., P; Dylan Terrell, Winfield, jr., P; Ryan Allee, Westminster Christian, jr., C; Derek Fletcher, Moberly, sr., C; Zack Jones, Orchard Farm, jr., INF; Ryan Cooper, Owensville, r., INF; Larry Skeen, Forsyth, sr., INF; Justin Zimmermann, Union, jr., INF; Derek Haug, Harrisonville, jr., INF; Nick Montero, Bishop DuBourg, sr., OF; Calvin Roebuck, Springfield Catholic, jr., OF; Trey Massenberg, Lutheran North, sr., OF; Joe Young, Logan Rogersville, so., OF; Dustin Kremer, Blair Oaks, sr., DH/UTIL; Rhett Quinlan, Boonville, sr., DH/UTIL; Kyle Poynter, Houston, sr., DH/UTIL

Honorable mention -- Gage Jacobs, Bolivar, jr., P; Derek Allen, Kirksville, sr., P; Landon Teal, Harrisonville, jr., P; Ryan Fritz, Fulton, jr., P; Jack Luton, Carl Junction, jr., INF; Phil Landwehr, St. Francis Borgia, sr., INF; Joe Wieczkowski, Pembroke Hill, sr., INF; Dalton Entwistle, Winfield, so., INF; Kyle Humphrey, Harrisonville, sr., INF; T.J. Johnson, Union, so., INF; Cody Reno, Hallsville, jr., OF; Dylan Eye, Potosi, jr., OF; Brett Smith, Savannah, jr., OF; Spenser Witt, Monett, sr., OF; Mike Krumm, Lutheran South, sr., OF; Blake McFadden, Savannah, so., DH/UTIL; Myles Edwards, Warsaw, jr., DH/UTIL; Josh Engler, Mount Vernon, sr., DH/UTIL

Class 4

First team -- Tyler Burgess, Webb City, jr., P; Ryan Phillips, Columbia Rock Bridge, so., P; A.J. Walkenhorst, Fort Zumwalt South, sr., P; Mike Compton, Branson, jr., P; Zach Nichols, Hannibal, sr., C; Mike Wilson, Francis Howell North, jr., C; Larry Schimsa, Pacific, sr., INF; Tee Helsel, Branson, sr., INF; Spencer Johnson, Springfield Parkview, so., INF; Justin Hellman, Wentzville Holt, sr., INF; Case Munson, Francis Howell, jr., INF; Sal Belfonte, Rockhurst, sr., OF; Jake Ivory, Francis Howell, jr., OF; Brad Wilson, Jefferson City Helias, sr., OF; Dylan Rowe, CBC, sr., OF; Dan Holst, Parkway South, so., OF; Fred Ford, Fort Zumwalt South, sr., DH/UTIL; G.J. Strauss, CBC, sr., DH/UTIL; Brett Graves, Francis Howell, jr., DH/UTIL; Jordan Hankins, Fort Zumwalt North, sr., DH/UTIL

Second team -- Wade Rothermich, Fort Zumwalt North, jr., P; Derek Mazzio, CBC, sr., P; Mason Queen, Wentzville Holt, sr., P; Ryan Daniels, Oakville, sr., P; Mike Yeager, Staley, jr., C; Ryan Fox, Fort Zumwalt North, sr., C; Nate Goodwin, Rockhurst, sr., INF; Tony Mancuso, Rockhurst, sr., INF; Collin Zurweller, Fort Zumwalt East, so., INF; Horace Johnson, Raymore Peculiar, sr., INF; Brad Phillips, Lee's Summit North, sr., INF; Dan McGonigle, Blue Springs, sr., OF; Louis Silverio, Staley, jr., OF; Alex Greer, Fort Osage, jr., OF; Trey Pirkle, Wentzville Holt, sr., OF; Ryan Yuengel, Festus, sr., DH/UTIL; David Schmidt, CBC, jr., DH/UTIL; Dylan Mays, Sedalia Smith Cotton, sr., DH/UTIL

Honorable mention -- Nate Lueckenhoff, Jefferson City Helias, sr., P; Ryan Hafner, Lee's Summit West, sr., P; Andrew Beisel, Rockwood Summit, sr., P; Henry Weiler, Rockhurst, so., P; Parker Stewart, CBC, jr., C; Tyler Qualls, Jackson, sr., C; Alex Lang, Sedalia Smith Cotton, sr., INF; Zach Kurzejeski, Columbia Rock Bridge, sr., INF; Corbin Berkstresser, Lee's Summit, sr., INF; Danny Murphy, Mehlville, sr., INF; Timmy Townsend, Branson, sr., INF; Aaron Vogt, Eureka, sr., OF; Brandon Weir, Rockwood Summit, sr., OF; Brad Chapman, Fort Zumwalt East, jr., OF; Matt Stacks, Rockhurst, sr., DH/UTIL; Alec Sartain, Liberty, sr., DH/UTIL

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: