Area digest 6/15/10

Tuesday, June 15, 2010

Van Devan wins mountain bike title

James Van Devan, riding for the Cyclewerx team, won the marathon class at the Missouri State Mountain Bike Championships at Castlewood State Park.

The Cyclewerx team also posted wins at the Tour de Grove road race in St. Louis.

Gordon Glaus and Josh Johnson both earned stage wins Saturday, while Tim Brummit took sixth.

Johnson posted another victory Sunday, while Brummit finished fourth.

Gators capture small club title

The Gators Swim Team took first place at the Ozark small club championships in St. Louis.

The Gators outscored the second-place team by more than 300 points.

Six Gators swimmers were the individual high-point winners in their division: Phoebe Law (girls 8 and younger), Gabby Vieira (girls 11 and 12), Austin Hobbs (boys 11 and 12), Kyleigh Troxel (girls 13 and 14), Kristian Troxel (boys 13 and 14) and Allison Hobbs (girls 15 and older).

The small club division is comprised of teams with 100 swimmers or fewer.

Law broke the 25-yard freestyle conference record (girls 8 and younger), finishing in 14.93 seconds at the Poplar Bluff meet. Caitlyn Palmer set the 100-yard freestyle conference record (girls 11 and 12), touching in 1:04.39 at the Perryville meet.

Gators top-three finishers

Ozark small club championships

First-place finishers -- Payton Beck (100 backstroke, 50 backstroke); Jacob Bening (50 butterfly, 50 freestyle); Brogan Davis (100 freestyle, 50 backstroke); Katie Garner (100 butterfly); Allison Hobbs (100 backstroke, 100 freestyle, 200 backstroke, 200 butterfly, 200 freestyle, 200 individual medley, 50 freestyle); Austin Hobbs (100 breaststroke, 100 butterfly, 100 freestyle, 200 freestyle, 200 individual medley, 50 breaststroke, 50 butterfly, 50 freestyle); John-John Kiefner (100 breaststroke, 200 freestyle, 50 breaststroke); Phoebe Law (25 backstroke, 25 freestyle, 50 butterfly, 50 freestyle); Amanda Mabry (100 butterfly, 200 freestyle, 50 freestyle); Carly Pujol (25 butterfly, 50 backstroke); Elizabeth Rorick (100 backstroke, 50 freestyle); Lizzie Schmidt (100 breaststroke, 200 breaststroke); Madeline Siefert (100 breaststroke, 200 breaststroke); Kristian Troxel (100 breaststroke, 100 butterfly, 100 freestyle, 200 backstroke, 200 breaststroke, 200 butterfly, 200 individual medley, 50 freestyle); Kyleigh Troxel (100 butterfly, 100 freestyle, 200 backstroke, 200 butterfly, 200 freestyle, 200 individual medley); Gabby Vieira (100 backstroke, 100 butterfly, 100 freestyle, 200 freestyle, 200 individual medley, 50 backstroke, 50 butterfly, 50 freestyle); Helen Wojdylo (100 breaststroke, 50 breaststroke)

Second-place finishers -- Bridget Hale (100 freestyle, 200 backstroke, 200 breaststroke); Elizabeth Kiefner (100 backstroke, 100 breaststroke, 100 freestyle, 50 backstroke); Morgan Maguire (200 backstroke, 200 butterfly, 200 individual medley); Caitlyn Palmer (100 butterfly, 200 freestyle, 200 individual medley, 50 breaststroke, 50 butterfly, 50 freestyle); Allie Pujol (50 breaststroke); Jacie Pujol (100 backstroke, 200 freestyle); Matthew Snyder (100 backstroke, 100 breaststroke, 50 breaststroke); Stephen Sugarbaker (100 breaststroke, 100 butterfly, 100 freestyle, 200 freestyle, 200 individual medley, 50 butterfly, 50 freestyle)

Third-place finishers -- Landon Beck (200 butterfly); Mathew Chandler (100 breaststroke); Samuel Hahs (50 breaststroke); Olivia Priest (100 butterfly)

Poplar Bluff meet

First-place finishers -- Samuel Hahs (50 breaststroke); Phoebe Law (100 individual medley, 25 freestyle); Allison McDonald (50 breaststroke); Tysen Miller (100 individual medley, 25 backstroke); Elizabeth Rorick (100 freestyle, 200 individual medley, 50 freestyle); Caroline Schott (100 freestyle, 100 individual medley, 50 backstroke); Alex Snyder (200 individual medley); Matthew Snyder (100 individual medley, 50 backstroke); Mason Turner (100 backstroke)

Second-place finishers -- Vanessa Bangert (25 backstroke); Joseph Janisse (100 breaststroke); Allie Pujol (50 breaststroke); Madison Rau (100 backstroke)

Third-place finishers -- Drew Beussink (50 backstroke); Steve Hendricks (100 freestyle, 50 backstroke); Lexi McClard (25 breaststroke); Madeleine McDonald (100 backstroke); Jacie Pujol (50 backstroke)

Perryville meet

First-place finishers -- Jacob Bening (25 breaststroke, 25 butterfly, 25 freestyle); Ian Cameron (50 breaststroke); Mathew Chandler (50 breaststroke); Bridget Hale (100 backstroke, 100 breaststroke); Austin Hobbs (50 backstroke, 50 butterfly); John-John Kiefner (100 freestyle, 50 backstroke, 50 butterfly); Phoebe Law (25 breaststroke); Morgan Maguire (100 breaststroke); Caitlyn Palmer (100 freestyle); Jenny Powell (100 freestyle); Madison Rau (100 butterfly); Elizabeth Rorick (100 freestyle); Alex Snyder (100 backstroke, 100 butterfly); Stephen Sugarbaker (100 freestyle); Helen Wojdylo (50 breaststroke)

Second-place finishers -- Drew Beussink (50 breaststroke); Cami Brazel (25 freestyle); Lydia Cameron (100 butterfly); David Carman (100 butterfly); Daniel Janisse (100 freestyle); Olivia Koenig (25 butterfly); Amanda Mabry (100 freestyle, 50 breaststroke); Allison McDonald (50 butterfly); Caroline Schott (50 butterfly); Matthew Snyder (100 freestyle); Mason Turner (100 breaststroke, 100 freestyle); Jared West (100 backstroke); Sophia Wojdylo (50 backstroke)

Third-place finishers -- Paige Beussink (25 breaststroke); Tyler Bruns (50 butterfly); Amy Cunningham (100 breaststroke); Reiss Groves (50 breaststroke); Cynthia Hoffman (100 butterfly); Josey Powell (50 butterfly); Olivia Priest (50 breaststroke); Madeline Siefert (100 butterfly)

Kluesner, Cook team for win

The team of Jake Kluesner and Lachelle Cook took first place at the SEMO Horseshoe Association's tournament at the Oran Knights of Columbus.

The team of Mike Kluesner and Cori Stoverink was second, while Tom Kluesner and Carolyn Schreckenberg were third in the 17-team event.

The next tournament will be Saturday at the Scott City Knights of Columbus.

Central grad helps college team to title

David Berry, a Cape Girardeau Central graduate, aided the Westminster College men's tennis team in its run to the NCAA Division III tournament.

Berry, a sophomore, helped Westminster win the St. Louis Intercollegiate Athletic Conference title with an undefeated conference record.

Berry and teammate Kyle Tolbert lost their opening-round match 8-4 to Luther College at the national tournament.

-- From staff reports

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: