High school roundup: Kight powers Delta past Chaffee

Thursday, April 8, 2010

Senior Shelby Kight belted a two-run homer in the first inning to help power Delta past Chaffee in a rain-shortened baseball game Wednesday.

The Bobcats struck for three in the first and made them stand up in a 3-1 five-inning road win.

Junior Chase Crowden struck out seven to earn the win.

Daniel Dooley struck out eight in a losing effort.

Delta30000--332
Chaffee10000--110

WP -- Chase Crowden. LP -- Daniel Dooley. HR -- Shelby Kight (D). 2B -- Matt Gooch (D), Alex Crowe (C). Records -- Chaffee 2-5, Delta 2-3.

Leopold 5, Bloomfield 3

Ryan Davis hit a three-run home run to help the Wildcats post their second victory.

Greg Davis pitched six innings to earn the win.

Robert Brown went 2 for 3 and collected a double for Leopold (2-3).

Leopold0000041--585
Bloomfield0100101--340

WP -- Greg Davis, 1-0. LP -- Fox. HR -- Ryan Davis (L), Bader (B). 2B -- Robert Brown (L), Ryan (B). Multiple hits -- Leopold: Robert Brown 2-3, Ben Seiler 2-3. Records -- Leopold 2-3.

GOLF

Jackson 311, Farmington 325, Festus 343, Notre Dame 344

Jackson's Tanner Werner shot a 74 to earn medalist honors at Crown Pointe Golf Club in Farmington, Mo.

Brett Leimbach and Braxton McDowell tied for second with 78s, followed by Drew Hosp, who shot an 81.

TRACK

Festus Invitational

Senior Jill Rushin hurled the shot put 49 feet, 7 inches, the top throw in the country this year, according to Jackson coach Steve Wachter.

Rushin also grabbed first in the discus with a throw of 145-5.

The Jackson girls placed second with a score of 97.5 points.

The Indians walked away with six first-place finishes.

Chaffee's Luisa Boschan won the 1,600 to help the Red Devils girls place 11th.

Girls

Team results -- 1. Hazelwood East 105, 2. Jackson 97.5, 3. Rockwood Summit 59.5, 4. Festus 53.5, 5. Windsor 53.5, 6. De Soto 45, 7. Herculaneum 45, 8. Pattonville 44.5, 9. Hillsboro 37, 10. Farmington 34, 11. Chaffee 31.5, 12. Oakville 31, 13. Fredericktown 16, 14. McCluer South Berkeley 14, 15. Arcadia Valley 13, 16. Crystal City 10, 17. Mellville 8, 18. Seckman 4

200 -- 4. Ellie Sigman, (C), 28.72; 5. Lauren Anderson, (J), 28.79

400 -- 1. Landon Wachter, (J), 59.70

800 -- 1. Taylor Dickerson, (J), 2:23.50; 2. Luisa Boschan, (C), 2:24.12

1,600 -- 1. Luisa Boschan, (C), 5:21.32

3200 -- 3. Lindsey Seabaugh, (J), 12.34

400 relay -- 4. Jackson, (Holly Adelmund, Lauren Anderson, Paige Brown, Kaitlyn Cuppart), 53.60

800 relay -- 2. Jackson, (Mary Ann Bradshaw, Taylor Dickerson, Kaitlyn Cuppart, Landon Wachter), 1:52.15

1,600 relay -- 1. Jackson, (Paige Brown, Mary Ann Bradshaw, Taylor Dickerson, Landon Wachter), 4:14.26

3,200 relay -- 6. Jackson, (Kendra Bollinger, Paige Brown, Mary Ann Bradshaw, Zhouni Dirnberger), 11.03

Pole vault -- 1. Jordan Whitener, (J), 9-6; 4. Christian Richardet, (J), 7-6

Long jump -- 5. Sarah Sigman, (C), 15-1; 6. Ellie Sigman, (C), 14-5

Shot put -- 1. Jill Rushin, (J), 49-7

Discus -- 1. Jill Rushin, (J), 145-5; 4. Paden Wachter, (J), 103-9

Boys

Team results -- 1. Poplar Bluff 120, 2. Farmington 100.5, 3. Hazelwood 82, 4. McCluer South Berkeley 67, 5. Festus 50, 6. Pattonville 48.5, 7. Herculaneum 46, 8. Jackson 41.5, 9. Windsor 35, 10. De Soto 28, 11. Soldan 26, 12. Crystal City 17,5, 13. Fredericktown 16, 14. Hillsboro 16, 15. Arcadia Valley 8

400 -- 2. Brannen Wright, (J), 51.24

3,200 relay -- 4. Jackson, (Adam Brown, Tyson Stoverink, Zach Taylor, Riley Talbut), 8:37.93

High jump -- 2. Lucas Davis, (J), 6-0

Pole vault -- 3. Chris Reed, (J), 12-0; 6. Law Duncan, (J), 11-0

Shot put -- 6. Ben Rushin, (J), 44-1

-- From staff reports

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: