Central boys, Jackson girls win North Division crowns

Saturday, May 7, 2005

The Central boys track and field team topped the field at the SEMO Conference North Division meet Friday at Sikeston.

Central finished with 98 points, followed by Jackson with 65.

John Kipper won both the 1,600- and 3,200-meter runs for the Tigers, and the foursome of Hykeem Hammonds, Tyler Terry, Anwar Glenn and Allen Walker won both the 800 and 400 relays.

Brad Crader won the discus and Andy Glass won the shot put for Jackson's only wins.

Jackson's Heather Hileman won the 100 and 300 hurdles and was second in the high jump to help the Indians capture the girls' team title 101-94 over Central.

Central's Holly Shaffer won the 800- and 1,600-meter runs and was a part of Central's winning 3,200 relay team.

BOYS

Team scores -- Central 98, Jackson 65, Sikeston 62, Poplar Bluff 40

Local top three finishers

3,200 relay -- 1, Central (Eddie Glenn, Daniel Austin, Beau Jordan, Cory Huskey), 8:51.89; 2, Jackson, 9:46.62. 100 hurdles -- 2, Will Perry (J), 16.86; 3, Lucas McIntosh (J), 17.28. 100 -- 1, Allen Walker (C), 11.3; 3, Hykeen Hammonds (C), 11.55. 800 relay -- 1, Central (Hammonds, Tyler Terry, Anwar Glenn, Walker), 1:31.9. 1,600 -- 1, John Kipper (C), 4:36.27; 2, Huskey (C), 4:47.36. 400 relay -- 1, Central (Hammonds, Terry, Anwar Glenn, Walker), 43.61. 400 -- 2, Logan Bollinger (J), 54.9; 3, Jordan (C), 55.8. 300 hurdles -- 2, Perry (J), 43.73; 3, Darris Gerlach (C), 44.08. 800 -- 2, Grant Ressell (J), 2:06.15; 3, Austin (C), 2:14.07. 200 -- 3, Anwar Glenn (C), 23.46. 3,200 -- 1, Kipper (C), 10:01; 2, Dale Brannock (C), 11:31.73; 3, Perry Hazelwood (J), 11:58.21. 1,600 relay -- 2, Central, 3:43.27; 3, Jackson, 3:51.21. High jump -- 1, Jared Thomas (C), 5-10; 2, Austin (J), 5-10. Long jump -- 2, Terry (C), 20-6; 3, Walker (C), 19-8 3/4

Pole vault -- 1, Lance Altenthal (C), 13-0; 3, Austin (J), 11-6. Discus -- 1, Brad Crader (J), 141-3. Shot put -- 1, Andy Glass (J), 53-9; 2, Crader (J) 47-6. Triple jump -- 2, Terry (C), 45-3; 3, Thomas (C), 40-2

GIRLS

Team scores -- Jackson 101, Central 94, Sikeston 39, Poplar Bluff 37.

Local top three finishers

3,200 relay -- 1, Central, 10:18.59 (Lindsey Pingel, Emiy Ponder, Linnea Woldtvedt, Holly Shaffer). 100 hurdles -- 1, Heather Hileman (J), 17.36; 3, Sirena Watkins (C), 18.85. 100 -- 1, Rachel Kahle (J), 12.81; 3, Nadia Cox (C), 13.19. 800 relay -- 1, Jackson, 1:49.74; 3, Central, 1:53.29. 1,600 -- 1, Holly Shaffer (C), 5:46.29; 2, Rachel Schmidt (J), 5:51.37; 3, Lindsey Pingel (C), 5:58.80. 400 relay -- 1, Central, 50.52 (Meg Yates, Brittney Thomas, Cox, Nicole Jackson); 2, Jackson, 51.33. 400 -- 1, Rebecca Lowes (J), 1:03.56; 3, Tiffany Mead (C), 1:05.72. 300 hurdles -- 1, Hileman (J), 51.26; 3, Watkins (C), 1:05.64. 800 -- 1, Shaffer (C), 2:31.14; 2, Rachel Lowes (J), 2:33.36. 200 -- 1, Jackson (C), 26.11; 2, Kahle (J), 26.46. 3,200 -- 1, Schmidt (J), 12:37.65; 2, Woldtvedt (C), 12:57.80; 3, Ponder (C), 13:59.44. 1,600 relay -- 1, Jackson, 4:16.87; 3, Central, 4:19.88. High jump -- 2, Hileman (J), 4-10; 3, Lisa Langenfeld (C), 4-8. Long jump -- 1, Cox (C), 15-10.75; 2, Bowen (J), 15-5; 3, Dani Gross (C), 15-5. Pole vault -- 2, Malone (J), 9-0; 3, Limbaugh (C), 9-0. Shot put -- 1, Rebecca Martin (J), 36-10; 2, Brianna Egbuka (C), 36-3; 3, Amanda Pfeiffer (J), 33-7. Triple jump -- 1, Gross (C), 33-0 1/2; 2, Cox (C), 33-0 1/2; 3, James (J), 32-4.

SEMO Central meet

Notre Dame's boys and girls teams finished second out of six teams in the SEMO Conference Central Division meet at Dexter.

The boys finished with 143 points, behind New Madrid County Central's 182 1/4.

Matt Pfau won the 800 and was part of both the winning 1,600 and 3,200 relay teams. Greg Kanneberg won the 3,200 and helped the 3,200 relay team.

On the girls side, Notre Dame finished 50 points behind first-place Dexter.

Katie Daniel won the 100 hurdles, 300 hurdles and shot put for the Bulldogs.

BOYS

Team scores -- New Madrid County Central 182 1/4, Notre Dame 143, Dexter 84 1/4, Charleston 72 1/4, Caruthersville 30 1/4, Kennett 18 1/4.

Notre Dame top three finishers

400 relay -- 3, Notre Dame, 45.21. 800 relay -- 2, Notre Dame, 1:34.56. 1,600 relay -- 1, Notre Dame (Austin Critchlow, Kyle Essner, Jason Delgado, Matt Pfau), 3:31.9. 3,200 relay -- 1, Notre Dame (Pfau, Greg Kanneberg, Delgado, Critchlow), 8:51.38. 300 hurdles -- 1, Max Poppen, 42.39. 100 -- 2, Brandon Job, 11.27. 200 -- 3, Job, 23.16. 400 -- 3, Delgado, 53.77. 800 -- 1, Pfau, 2:07; 2, Critchlow, 2:11. 1,600 -- 2, Kanneberg, 5:09. 3,200 -- 1, Kanneberg, 11:09; 3, John Ramsey, 11:32. Pole vault -- 1, Bryce Willen, 13-6

GIRLS

Team scores -- Dexter 198, Notre Dame 148, New Madrid County Central 79, Caruthersville 58, Kennett 21, Charleston 5.

Notre Dame top three finishers

400 relay -- 2, Notre Dame, 52.46. 800 relay -- 1, Notre Dame (Haley Bohnert, Hannah Glueck, Emily Bira, Amber Karnes), 1:47.65. 1,600 relay -- 2, Notre Dame, 4:39.21. 3,200 relay -- 2, Notre Dame, 11:53. 100 hurdles -- 1, Katie Daniel, 16.2. 300 hurdles -- 1, Daniel, 47.82. 100 -- 3, Bira, 12.97. 400 -- 2, Karnes, 1:02.56. 800 -- 2, Teresa Miller, 2:46.75. 1,600 -- 3, Miller, 6:13. Long jump -- 2, Bohnert, 16-2; 3, Karnes, 16-1 3/4. Triple jump -- 3, Karnes, 32-9 3/4. High jump -- 2, Kelsie Neff, 4-6. Shot put -- 1, Daniel, 35-3 3/4.

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: