Area digest 8/15

Saturday, August 15, 2009

Scott sets American record

Susan Beth Scott set the Paralympic American record in the 800-meter freestyle at the Central Zone Championship meet in Noblesville, Ind.

Scott touched the wall in 9 minutes, 35.65 seconds. She also finished second in the girls 15 and older 2-mile open water event, where she finished in 41:22.66.

Ramsey Scott finished second in the boys 13 and 14 2.414-kilometer open water event. He finished in 29:48.31.

Gators finish second at Junior Olympics

The Gators Swim Team sent 23 swimmers to the AAU Junior Olympic Games in Des Moines, Iowa, and captured second place.

Gabriela Vieira led the Gators with 12 first-place finishes while Kristian Troxel added 10.

Natalie King led the Perryville Piranhas with two firsts.

Local results

Gators

Matthew Chandler (9) -- third in 200 freestyle mixed relay; sixth in 200 individual medley; seventh in 200 freestyle; ninth in 100 butterfly; 10th in 100 backstroke; 11th in 50 butterfly; 14th in 100 freestyle

Brogan Davis (9) -- first in 50 backstroke and 100 backstroke; second in 200 freestyle mixed relay; fourth in 50 butterfly; fifth in 100 butterfly; sixth in 100 breaststroke; seventh in 50 freestyle; ninth in 50 breaststroke

Grayson Davis (7) -- first in 200 freestyle mixed relay; ninth in 50 backstroke.

Raleigh Davis (12) -- third in 200 freestyle mixed relay; fifth in 400 freestyle mixed relay; 12th in 200 freestyle; 14th in 50 breaststroke; 22nd in 100 freestyle

Anna Esswein (16) -- first in 200 freestyle, 200 breaststroke, 200 individual medley, 100 breaststroke, and 200 freestyle mixed relay; second in 100 freestyle and 400 freestyle mixed relay; third in 50 freestyle; sixth in 100 butterfly and 100 backstroke

Allen Garms (14) -- third in 200 backstroke, 400 freestyle mixed relay and 200 freestyle mixed relay; sixth in 200 freestyle; 11th in 100 backstroke; 15th in 100 freestyle

Bridget Hale (14) -- first in 200 backstroke, 400 medley club relay, 400 freestyle club relay, 200 freestyle club relay and 200 medley club relay; second in 100 backstroke, 400 freestyle and 100 freestyle; third in 200 freestyle, 400 individual medley; 1,500 freestyle and 50 freestyle

Daniel Janisse (15) -- first in 200 freestyle mixed relay; third in freestyle mixed relay; 20th in 100 freestyle

Thomas Janisse (18) -- first in 200 freestyle mixed relay and 400 freestyle mixed relay; second in 200 breaststroke; fourth in 100 breaststroke; fifth in 200 individual medley and 200 backstroke; sixth in 200 freestyle; seventh in 100 freestyle; eighth in 100 freestyle

Phoebe Law (8) -- first in 200 freestyle mixed relay; eighth in 50 freestyle; 11th in 50 butterfly; 11th in 50 backstroke and 50 breaststroke

Morgan Maguire (13) -- first in 400 medley club relay, 400 freestyle club relay, 200 freestyle club relay and 200 medley club relay; second in 1,500 freestyle; third in 400 freestyle; fourth in 200 freestyle, 400 individual medley and 200 individual medley; sixth in 100 freestyle; ninth in 100 backstroke and 100 breaststroke

Allison McDonald (8) -- second in 200 freestyle mixed relay; third in 50 freestyle; fifth in 50 butterfly; seventh in 50 backstroke; ninth in 50 breaststroke

Madeleine McDonald (12) -- first in 400 freestyle club relay, 200 freestyle club relay and 200 freestyle mixed relay; ninth in 200 individual medley; 10th in 200 freestyle, 100 breaststroke; 11th in 50 breaststroke; 13th in 100 freestyle; 14th in 100 backstroke

Noah Mejean (8) -- first in 200 freestyle mixed relay; seventh in 50 freestyle and 50 breaststroke; eighth in 50 backstroke

Caitlyn Palmer (11) -- first in 400 medley club relay, 400 freestyle club relay, 200 freestyle club relay, 200 medley club relay and 200 freestyle mixed relay; second in 100 butterfly; third in 200 individual medley; fourth in 50 butterfly and 400 freestyle; sixth in 200 freestyle and 100 backstroke; ninth in 50 freestyle; 11th in 100 freestyle

Dustin Parsons (14) -- first in 50 freestyle, 200 backstroke, and 100 freestyle; second in 200 butterfly; third in 200 freestyle, 100 butterfly, 200 individual medley, 100 backstroke, 400 freestyle mixed relay and 200 freestyle mixed relay

Elizabeth Rorick (12) -- first in 400 medley club relay, 400 freestyle club relay, 200 freestyle club relay and 200 medley club relay; second in 200 freestyle, 400 freestyle, 50 freestyle, 200 individual medley, 50 backstroke and 100 freestyle; fifth in 100 backstroke; seventh in 50 butterfly

Madeline Siefert (13) -- first in 400 medley club relay, 400 freestyle club relay, 200 freestyle club relay and 200 medley club relay; second in 200 breaststroke and 100 breaststroke; sixth in 200 individual medley and 200 backstroke; 11th in 200 freestyle; 17th in 100 freestyle

Stephen Sugarbaker (11) -- fourth in 200 freestyle mixed relay; fifth in 400 freestyle mixed relay; 10th in 200 freestyle; 11th in 200 individual medley; 12th in 100 butterfly; 14th in 100 breaststroke; 19th in 100 freestyle

Kristian Troxel (14) -- first in 200 freestyle, 200 breaststroke, 100 butterfly, 1,500 freestyle, 200 individual medley, 400 freestyle, 100 breaststroke, 200 butterfly, 400 freestyle mixed relay and 200 freestyle mixed relay

Kyleigh Troxel (14) -- first in 400 individual medley, 1,500 freestyle, 200 individual medley, 400 freestyle, 400 medley club relay, 400 freestyle club relay, 200 freestyle club relay and 200 medley club relay; second in 200 butterfly; third in 200 breaststroke, 100 butterfly, 100 freestyle

Gabriela Vieira (11) -- first in 200 freestyle, 50 butterfly, 400 freestyle, 50 freestyle, 200 individual medley, 100 butterfly, 100 freestyle, 400 medley club relay, 400 freestyle club relay, 200 freestyle club relay, 200 medley club relay and 200 freestyle mixed relay; second in 100 backstroke

Helen Wojdylo (11) -- first in 400 medley club relay, 200 medley club relay and 400 freestyle mixed relay; fifth in 100 breaststroke; fifth in 200 freestyle mixed relay; sixth in 50 breaststroke; seventh in 200 individual medley; eighth in 200 freestyle; 15th in 100 backstroke; 17th in 100 freestyle

Piranhas

Emily King (11) -- second in mixed 400 freestyle relay; third in mixed 200 freestyle relay; eighth in 100 breaststroke; 10th in 50 backstroke, 100 backstroke, 50 breaststroke; 19th in 100 freestyle; 22nd in 50 freestyle

Natalie King (13) -- first in mixed 400 freestyle relay, mixed 200 freestyle relay; fourth in 100 freestyle, 200 backstroke, 1,500 freestyle; fifth in 200 freestyle, 400 freestyle; sixth in 100 backstroke; ninth in 100 butterfly; 11th in 50 freestyle

Pourney scores hole-in-one

Jackson's Leroy Pourney used a 9-iron to card an ace on hole No. 18 at Kimbeland Country Club. The hole was playing 128 yards.

Tim Maevers, Rodney Miller and Al Ervin witnessed the shot.

It was Pourney's second career hole-in-one.

Kiefner captures medalist honors

Luanne Kiefner earned the medalist honors at the Cape Girardeau Country Club's Ladies Day weekly outing.

Linda Tewis placed first followed by Kiefner and Marlena Jones.

Kathy Morris was the medalist the previous week, while Morris, Betty Michel and E.R. Fischer were the pink ball team winner.

-- From staff reports

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: