High school roundup: Glastetter qualifies for state in 4 events

Sunday, May 17, 2009

Oran's Haley Glastetter won two sprints and advanced to the Class 1 state meet in four separate events with a strong performance Saturday at the Class 1 sectional in Centralia.

Glastetter, a sophomore, won the 100 (13.37 seconds) and 200 (27.82). She placed second in the 400 and fourth in the 100 hurdles.

Chaffee's Amber Kirk earned third in the discus (88 feet, 2 inches) and fourth in the shot put (33-0 3/4).

On the boys side, Trenton Horman won the 110 hurdles (16.90) and the high jump (6-2). He finished fourth in the long jump (18-6 3/4).

Scott County Central had two relay teams qualify.

Local state qualifiers

Girls

100 -- 1. Haley Glastetter, O, 13.37

200 -- 1. Glastetter, O, 27.82

400 -- 2. Glastetter, O, 1:03.98

100 hurdles -- 4. Glastetter, O, 17.56

1.600 relay -- 3. Chaffee (Taylor Kirchdoerfer, Cassie Hindman, Sierra Miller, Sarah Sigman), 4:33

Long jump -- 1. Sarah Sigman, C, 15-04

Shot put -- 4. Amber Kirk, C, 33-00.75

Discus -- 3. Amber Kirk, C, 88-02

Boys

400 -- 1. Collin Dannenmueller, C, 51.61

800 -- 2. Jordan Yahn, C, 2:06.88

1.600 -- 4. Nathan Cicardi, C, 5:08.97

110 hurdles -- 1. Trenton Horman, C, 16.90

400 relay -- 1. Scott County Central (Tyrell Banks, Robert Jones, Drew Thomas, Randy Timmons), 46.10; 3. Chaffee (Collin Dannenmueller, Zac Dannenmueller, Steven Hendrix, Hunter Thomason), 47.07

800 relay -- 1. Chaffee (Collin Dannenmueller, Zac Dannenmueller, Hendrix, Thomason), 1:35.63; 2. Scott County (Timmons, Jones, Thomas, Banks), 1:35.90

1,600 relay -- 1. Chaffee (Collin Dannenmueller, Zac Dannenmueller, Horman, Yahn), 3:44.08

3,200 relay -- 3. Chaffee (Marcos Alves, Nathan Cicardi, Yahn, Jason Cicardi), 9:15.04

High jump -- 1. Horman, C, 6-02

Long jump -- 4. Horman, C, 18-06.75

Shot put -- 2. Shane Andersen, O, 41-02

Class 4 District 1

Central's Asia Thomas captured first place in the 400 (57.77), and Brittany Moreland finished first in the 800 (2:18.54) as the Tigers girls team scored 101 points to place third at the meet in Poplar Bluff.

The Central girls advanced to sectionals in four relays. The Tigers won the 3,200 and 1,600, finished second in the 800 and fourth in the 400.

Veronica Schabbing placed second in the 3,200 (11:41.12), while fellow long distance runner Mary Dohogne finished fourth in the 1,600 (5:25.92).

Sadie Pittman, who was a member of the 400 and 800 relays, placed third in the triple jump with a leap of 34 feet, 5.25 inches.

Meanwhile, the Jackson girls finished sixth with 48.5 points.

Jackson's Jill Rushin, who holds her school record for both the shot put and discus, placed first in both events.

Taylor Dickerson place third in the 800 (2:18.69) and Mary Ann Bradshaw placed third in the 400 (1:00.69).

On the boys side, Central's Matt Deisher and Ray Woldtvedt continued to prove they are the top two pole vaulters in the area. Deisher won the event with a vault of 14-0, while Woldtvedt finished second with a jump of 13-6. Woldtvedt, a junior, will be making his first trip to sectionals in the field event.

Jackson's Blake Peiffer placed first in the shot put and second in the discus.

Local sectional qualifiers

BOYS

Team standings -- 1. Lindbergh 126; 4. Jackson 70.5; 7. Central 52

3,200 relay -- 1. Jackson (Josh Cook, Greg Gibson, Cody Green, Tyson Stoverink), 8:13.69

800 -- 2. Stoverink, J, 2:05.2; 3. Cook, J, 2:05.22

Pole vault -- 1. Matt Deisher, C, 14-0; 2. Ray Woldtvedt, C, 13-6

Shot put -- 1. Blake Peiffer, Jackson, 50-8.5

Discus -- 2. Peiffer, Jackson, 153-0

GIRLS

Team standings -- 1. Rockwood Summit 159; 3. Central 101; 6. Jackson 48.5

3,200 relay -- 1. Central, 9:48.37, (Brittany Moreland, Victoria Schabbing, Veronica Schabbing, Mary Dohogne)

800 relay -- 2. Central (Ivana Jackson, Asia Thomas, Sadie Pittman, Jessica Harris), 1:46.56

1,600 -- 4. Dohogne, C, 5:25.92

400 relay -- 4. Central (Harris, Jackson, Erica Childs, Pittman), 52.14

400 -- 1. Thomas, C, 57.77. 3. Mary Ann Bradshaw, J, 1:00.69

800 -- 1. Moreland, C, 2:18.54. 3. Taylor Dickerson, J, 2:18.69

3,200 -- 2. Veronica Schabbing, C, 11:41.12

1,600 relay -- 1. Central, 4:06.5, (Jackson, Moreland, Dohogne, Thomas)

Discus -- 1. Jill Rushin, J, 136-8. 3. Apolonia Thomas, C, 112-5

Shot put -- 1. Rushin, J, 41-5.5; 2. Carlee Reaves, C, 34-10.5

Pole vault -- 4. Jordan Whitener, J, 8-6

Triple jump -- 3. Pittman, C, 34-5.25

GIRLS SOCCERFox 4, Central 2

The Tigers saw their season end in their Class 3 District 1 opener.

Abby Kiefner and Alyssa Gutwein scored in the losing effort for Central (5-14-1).

-- From staff reports

Comments
Respond to this story

Posting a comment requires free registration: