Cape Girardeau Parks and Recreation Department's 20th annual youth triathlon

Sunday, August 17, 2008
AARON EISENHAUER ~ aeisenhauer@semissourian.com Daniel Neff pushed away from the wall during one of his laps in the swimming portion of the youth triathlon Saturday.

Coots, Whitlow emerge victorious

Cape Girardeau's Caleb Coots covered the Cape Girardeau Parks and Recreation Department's youth triathlon course the fastest Saturday, finishing in 24 minutes, 57 seconds.

Jackson's Mandy Whitlow was the top girls finisher, crossing the line in 30:33.

The course consisted of a 300-yard swim, 4-mile bike ride and 1-mile run.

Triathlon results

@z_agate_no tab_no indnt_bld ld:Individual

Boys

After completing his swim, Mick Grace prepared for the cycling portion of the youth triathlon Saturday.

8-10 — William Zoughaib, Ste. Genevieve, 31:57; John Kiefner, Cape Girardeau, 30:18.

11-13 — Matt Gibson, Jackson, 27:05; Max Abbott, Cape Girardeau, 46:15.

14-16 — Sam Gramling, Cape Girardeau, 24:59; Coleman Schott, Cape Girardeau, 25:55; Jordan Gramling, Cape Girardeau, 27:25; Daniel Neff, Cape Girardeau, 27:42; Blake Kidd, Cape Girardeau, 32:45; Clayton Hardesty, Cape Girardeau, 33:51; Sam Abbott, Cape Girardeau, 41:47.

17-18 — Trey Simpson, Cape Girardeau, 32:40; Mike Grace, Jackson, 33:27; Matthew Leimer, Cape Girardeau, 41:38.

Competitors waiting to swim had their numbers marked on their legs as well as their arms.

Girls

8-10 — Sarah Boerboom, Cape Girardeau, 44:08.

11-13 — Maddie Siefert, Cape Girardeau, 35:50; Elizabeth Kiefner, Cape Girardeau, 35:54; Bridget Hale, Cape Girardeau, 37:39; Madeleine McDonald, Cape Girardeau, 43:41; Morgan McGuire, Cape Girardeau, 44:25.

14-16 — Mandy Whitlow, Jackson. 30:33.

Teams

Boys

8-13 — Jacob Boerboom, Cape Girardeau, Henry Smirl, Cape Girardeau, Bo Wilferth, Cape Girardeau, 29:17; Corey Pech, Cape Girardeau, Nick Bira, Cape Girardeau, Kevin "Ray Ray" Brost, Cape Girardeau, 29:28; Elijah Gahm, Cape Girardeau, Grant Hecht, Cape Girardeau, 33:53.

14-18 — Hunter Baker, Cape Girardeau, Ben Koch, Cape Girardeau, Sushil Sobti, Cape Girardeau, 29:50.

Girls

8-13 — Shelby Powers, Cape Girardeau, Madilyn Dunn, Cape Girardeau, Anne Wilferth, Cape Girardeau, 33:45.

Co-ed

8-13 — Dallas Campbell, New Madrid, Jenny Powell, Cape Girardeau, Billy Leighton, Cape Girardeau, 30:27; Josey Powell, Cape Girardeau, Palmer Campbell, New Madrid, Madison Boyer, Cape Girardeau, 38:13.

Kids 1-mile race results

@z_agate_no tab_no indnt_bld ld:Girls

6-8 — Molley Phegley, Cape Girardeau, 8:22; Emily Webb, Cape Girardeau, 8:27; Laura Bertrand, Jackson, 8:42; Allison McDonald, Cape Girardeau, 8:52; Natalie Miller, Jackson, 9:15; Livia Wunderlich, Cape Girardeau, 9:36; Jillian Majors, Cape Girardeau, 11:38; Danielle Bisseck, Cape Girardeau, 12:48.

Kids half-mile race results

@z_agate_no tab_no indnt_bld ld:Girls

3-5 — Hope Muhammad, Cape Girardeau, 4:42; Faith Muhammad, Cape Girardeau, 5:02; Olivia Majors, Cape Girardeau, 8:16.

Boys

3-5 — Tyler Bisseck, Cape Girardeau, 6:32; Landon Woeltje, Jackson, 6:53; Quinn Phillips, Cape Girardeau, 8:07; August Phegley, Cape Girardeau, 11:01.

— From staff reports

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: