Jackson's Rushin places second at Class 4 meet

Saturday, May 24, 2008

Jackson sophomore Jill Rushin finished second in the shot put on the opening day of the Class 4 track and field championships Friday in Jefferson City, helping the Indians to third place in the team standings.

Rushin threw 43 feet, 11 3/4 inches, which was just over three feet short of the winning toss by Jasmine Boyer, a junior from Fort Zumwalt West.

Fellow sophomore Landon Wachter also had a strong day for the Indians, placing third in the girls 800 meters and qualifying second overall in the 400.

Wachter covered the 800 in 2 minutes, 16.82 seconds, which was 4 seconds off the winning time.

Running in the same 400 heat as top qualifier Racquell Powell (57.27) of Raytown South, Wachter finished second in 57.99. Central freshman Asia Thomas (58.86) ran in the same preliminary and placed third to qualify sixth overall.

The top eight finishers overall in Friday's two preliminary races qualified for today's finals.

In Class 3, Notre Dame's Matt Kiblinger placed fourth in the discus with a throw of 154-9.

The Notre Dame boys 1,600 relay squad of Ricky Harrington, Neil Kanneberg, Blake Kirkpatrick and Mark Zimmer qualified for today's final in 3:27.70. The Bulldogs finished fifth in their heat and eighth overall.

The Perryville boys qualified their 400 relay team. The quartet of Kris Cottner, Ryan Lorenz, Brandon Kennon and Josh Perreault was fifth overall in 43.2 seconds. Lincoln College Prep (42.9) had the top qualifying time in the event.

@z_agate_no tab_no indnt_bld ld:Area results

(Q - qualified for final; DNQ - did not qualify for final)

Class 4

Girls

800 — 3. Landon Wachter, Jackson, 2:16.82

400 — Wachter, Jackson (57.99,Q); Asia Thomas, Central (58.86, Q)

1,600 relay — Central (4:00.87, DNQ), Rita Walter, Thomas, Tiffany Mead, Brittany Moreland; Jackson (4:20.07,DNQ), Wachter, Heather Hileman, Beth Barton, Mary Ann Bradshaw)

Shot put — 2. Jill Rushin, Jackson, 43-11 3/4

Boys

100 — Adam Zweigart, Jackson (11.43, DNQ)

200 — Zweigart, Jackson (22.63, DNQ)

3,200 relay — 14. Jackson, 8:20.48, Cody Green, Josh Cook, Greg Gibson, Tyson Stoverink)

Class 3

Boys

Discus — 4. Matt Kiblinger, Notre Dame, 154-9; 14. Jeremy Sarno, Notre Dame, 134-0

100 — Josh Perreault, Perryville (11.72, DNQ)

400 — Mark Zimmer, Notre Dame (50.99, DNQ)

1,600 relay — Notre Dame (3:27.70, Q), Ricky Harrington, Neil Kanneberg, Blake Kirkpatrick, Mark Zimmer

3,200 — 9. Logan Davis, Notre Dame, 9:50.41

400 relay — Perryville (43.2, Q, Kris Cottner, Ryan Lorenz, Brandon Kennon, Perreault

800 relay — Perryville (1:31.31, DNQ), Cottner, Lorenz, Kennon, Perreault

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: