Notre Dame boys first in East Prairie meet

Friday, March 26, 2004

The Notre Dame boys took first and the girls second Thursday at a four-team track meet at East Prairie. Matt Pfau and Katie Daniel each won two events. Daniel set the school record in the 300 hurdles.

Boys

Team scores -- 1, Notre Dame 100; 2, Caruthersville 71; 3, Dexter 42; 4, East Prairie 38.Notre Dame first-place finishers

3,200 relay -- 1, Notre Dame 8:42 (Sam Montgomery, Jason Delgado, Matt Pfau, Ryan Roggow); 1,600 -- 1, Pfau, 4:50.25; 400 -- 1, Austin Critchlow, 53.55; 800 -- 1, Delgado, 2:09.12; 3,200 -- 1, Pfau 11:00; 1,600 relay -- 1, Notre Dame, 3:52 (Montgomery, Delgado, Roggow, Critchlow).Girls

Team scores -- 1, Dexter 113; 2, Notre Dame 99; 3, Caruthersville 21; 4, East Prairie 13.Notre Dame first-place finishers

100 hurdles -- 1, Katie Daniel, 18.22; 800 relay -- 1, Notre Dame 1:55.13 (Bira, Glueck, Bohnert, Amber Karnes); 400 -- 1, Karnes, 1:03.88; 300 hurdles -- 1, Daniel, 50.98; 800 -- 1, Teresa Miller, 2:45.47; 1,600 relay -- 1, Notre Dame, 4:47 (Karnes, Miller, Weissmueller, Sarah Lange); High jump -- 1, Lange.

Chaffee Invitational

Loren Groves won four events for Scott City's girls and Michael Glastetter won three events for the Kelly boys to lead their respective teams to victories at Chaffee.

Boys

Team scores -- 1. Kelly 160, 2. Chaffee 99, 3. Saxony 78, 3. Advance 67, 5. Scott City 54, 6. Oran 43.

3,200 relay -- 1. Oran 10:11; 110 hurdles -- 1. David (C) 19.76; 100 -- 1. Edmunds (K) 11.57; High jump -- 1. Lewer (K) 6-2; 800 relay -- 1. Kelly 1:44.6; 1,600 -- 1. Glastetter (K) 4:55; Shot put -- 1. Sanders (C) 40-1; Discus -- 1. Sanders (C) 120-10; 400 -- 1. Lehman (SL) 55.09; 400 relay -- 1. Scott City 49.5; 300 hurdles -- 1. Davis (C) 47.07; 800 -- 1. Glastetter (K) 2:12; Triple jump -- 1. Glaser (K) 38-9; 200 -- 1. Burner (SC) 25.66; Long jump -- 1. Glaser (K) 19-2; 3,200 -- 1. Glastetter (K) 11:37; 1,600 relay -- 1. Advance 4:00.Girls

Team scores -- 1. Scott City 184, 2. Kelly 120, 3. Chaffee 111, 4. Oran 34, 4. Advance 34.

3,200 relay -- 1. Scott City 11:41; 100 hurdles -- 1. Groves (SC) 16.81; 100 -- 1. Goodman (SC) 14.07; 800 relay -- 1. Scott City 2:07; Shot put -- 1. Groves (SC) 36-0; 1,600 -- 1. A. Laxton (SC) 5:59; Discus -- 1. Groves (SC) 143-6; 400 -- 1. Barber (K) 1:08; High jump -- 1. Kline (K) 4-9; 400 relay -- 1. Scott City 56.89; 800 -- 1. Clayton (SC) 2:45; 300 hurdles -- 1. Groves (SC) 51.5; Triple jump -- 1. Townsend (C) 30-7; 200 -- 1. Goodman (SC) 29.25; 3,200 -- 1. Laxton (SC) 13:43; 1,600 relay -- 1. Scott City 4:55.GOLF

ND 182, Fredericktown 183, Clearwater 218

Notre Dame, led by Will Lindman's 44, topped the field at Bent Creek.Notre Dame scores

Will Lindman 44, Andrew Mothershead 45, Jon Obermark 46, Clayton Eftink 47.BASEBALL

Oak Ridge 10, Zalma 2

Terry Bogenpohl struck out six in four innings to help Oak Ridge (2-0)win at home.

Zalma1000100--213
Oak Ridge302203X--1071

WP -- Terry Bogenpohl, 1-0. LP -- Curt Wiseman, 0-1. 3B -- Austin Morrison (O). Records -- Oak Ridge 2-0, Zalma 0-1.SOFTBALL

Leopold 17, Bloomfield 7

Leopold (1-0) scored eight runs in the first inning and blew open a two-run game with seven more in the seventh.

Leopold8101007_17233
Bloomfield1050001--7102

WP -- Mary Beth Bohnsack, 1-0. LP -- Hicks. 2B -- Melissa Stroder (L) 2, Tasha Thele (L), Wendy Vandeven (L); 3B -- Samantha Bueter (L), Amber Nenninger (L). Multiple hits -- Leopold: Stroder 4-5, Kelly Eeftink 2-2, Bueter 2-6, Thele 2-5, Vandeven 3-5, Giana Saputo 3-5, Nenninger 2-4. Records -- Leopold, 1-0.

Woodland 11, Scott City 5

Woodland took advantage of 12 walks and seven errors to improve to 2-0.

Scott City1100300--557
Woodland321221X--1141

WP -- Sasha Hutson, 2-0. LP -- Erica Kaufmann, 1-1. 3B -- Kaufmann (S). Multiple hits -- Scott City, Kaufmann 2-3; Woodland, Kyla Hahn 2-3. Records -- Scott City 1-1, Woodland 2-0.GIRLS SOCCER

St. Pius 4, St. Vincent 0

The Squaws were blanked on the road and fell to 0-2.GIRLS SWIMMING

Notre Dame 119, Poplar Bluff 49

Notre Dame topped every event and breezed to a road win.

Notre Dame first-place finishers

200 medley relay -- 1. 2:18.22 (Ashly Ducharme, Ashley Nenninger, Kristin Enderle, Maggie Glastetter); 200 free -- 1. Janelle Essner 2:28.20; 200 IM -- 1. Ducharme 2:26.47; 50 free -- 1. Glastetter 29.25; 100 fly -- 1. Essner 1:19.86; 100 free -- 1. Messmer 1:09.16; 500 free -- 1. Enderle 6:57.83; 200 free relay -- 1. 1:59.03 (Essner, Ducharme, Messmer, Bader); 100 back -- 1. Glastetter 1:14.97; 100 breast stroke -- 1. Fisher 1:32.24; 400 free relay -- 1. 4:34.07 (Essner, Messmer, Bader, Ducharme).

Nerinx Hall 128, Central 58

Central fell to .500 (2-2) with a dual loss in St. Louis.Central first-place finishers

Diving -- 1. Jackie Erlacker, 100 breast -- 1. Brett Ford 1:19.80.

-- From staff reports

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: