Area sports digest 10/18/07

Thursday, October 18, 2007

Kern, Burnett take first place

Bob Burnett and Rose Kern teamed to win the Southeast Missouri Horsheshoe Association's tournament Sunday in Oran.

Lachelle Cook and Bill Senciboy Jr. took second while Randy Senciboy and Joe Bean were third.

Lynch wins Punts, Pass and Kick age division

Jonathan Lynch of Cape Girardeau won the boys 12 to 13 age division of the Punt, Pass and Kick competition held recently.

Lynch's combined distance was 304 feet.

Joshua Ferrill of Murphysboro, Ill., won the boys 8 to 9 division (186-9), Emma Nehring of Murphysboro won the girls 8 to 9 division (118-9), Poplar Bluff's Reuben Johnson won the boys 10 to 11 division (212-9.5), Olivia Graff of Murphysboro won the girls 11 to 12 division (105-1.5), Madison Graig won the girls 12 to 13 division (188-7), Dylan Graig of Murphysboro won the boys 14 to 15 division (364-4) and Sarah MacFarlane of Murphysboro won the girls 14 to 15 division (262-9).

Schneider, Buehler win Morley race

Alex Schneider of Cape Girardeau and Christy Buehler of Festus won their classes at the Morley Fall Festival 5K run recently.

Schneider, competing in the 20 to 24 men's division, was the top male finisher.

Buehler, competing in the 30 to 34 women's division, was the top female finisher.

Men

12 to 15 -- Logan Riggins, Morley, Mo.

20 to 24 -- Alex Schneider, Cape Girardeau

25 to 29 -- Abubrey Kincaid, Morley, Mo.

35 to 39 -- Delber Marriott, Charleston, Mo.

40 to 44 -- Jim Porter, Sikeston, Mo.

45 to 49 -- Randy Buehler, Festus, Mo.

50 to 59 -- Frank Marshall, Sikeston, Mo.

60 and over -- George Chapman, Sedgewickville, Mo.

Women

25 to 29 -- Katie Britt, Jackson, Mo.

30 to 34 -- Christy Buehler, Festus, Mo.

45 to 49 -- Missy Marshall, Sikeston, Mo.

50 to 59 -- Miriam Brehmer, Dexter, Mo.

Bisseck covers 75 feet in 15 seconds

Tyler Bisseck finished first in the 1 to 2 year old division at the Fitness Plus Kids Fun Run on Sunday.

Bisseck finished in 15 seconds.

Results

1 to 2 years old (75 feet)

Boys

1. Tyler Bisseck 15 seconds; 2. Connor Erbst 35 seconds.

Girls

1. Payton Gannon 27 seconds; 2. Savanna Harris 33 seconds.

3 to 4 years old (200 meters)

Boys

1. Dawson Freeman 1:05 ; 2. Garrett Gannon 1:16; 3. Zac Ochs 2:20.

Girls

1. Ashlyn Harris 1:00; 2. Ava Duncan 1:02; 3. Ally Ochs 1:17; 4. Sarah Khan 1:57.

5 to 6 years old (400 meters)

Boys

1. Ty Miller 2:01; 2. Humza Khan 2:07; 3. Gage Freeman 2:27.

Girls

1. Taylor Klipfel 2:16; 2. Danielle Bisseck 2:50.

7 to 8 year olds (600 meters)

Boys

1. Reid James 2:53; 2. Paiton Miller 2:55; 3. Adam Hecht 3:12.

9 to 10 years old (800 meters)

Boys

1. Jack Litzelfelner 3:11.

11 to 12 years old (1,000 meters)

Boys

1. Ross James 4:27.

-- From staff reports

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: