Cross country season preview

Wednesday, September 3, 2003

This is the last in a series of fall sports previvews for area high schools. Information was provided by each school. Not all coaches responded.

Central

  • Coach: Mark Hahn

    n Assistant coach: Jason Bandermann

  • Last season: Boys were conference champions, third in district; girls were conference champions, district champions

  • Top returning boys: Daniel Austin, soph. (all-district); Corey Huskey, jr. (all-district, all-conference); John Kipper, soph. (all-district); Alex Schneider, sr. (all-district, all-conference); Bryan Schott, soph. (all-district).

  • Top returning girls: Cassie Kipper, sr. (all-district, all-conference); Jennifer Pancoast, jr. (district champ, conference champ, all-sectional, all-state); Holly Shaffer, jr. (all-district, all-conference); Linnea Woldtvedt, soph. (all-district, all-conference).

    Delta

  • Coach: Gordon Walton

  • Last season: Girls were third in district.

  • Top returning boys: Aaron Kinder, soph. (state qualifier).

  • Top returning girls: Angie Green, sr. (state qualifier).

  • Noteworthy: Girls team won Oak Ridge meet, finished first among small schools and was fourth of 27 overall at Potosi meet.Jackson

  • Coach: Andrea Talley

    n Assistant coach: Jim Stoverink and Dan Brown

  • Top returning boys: Lucas McIntosh, jr.; Mark Strickert, jr.; Kremer Rampley, sr.; David Welker, so.; Ben McMillan, so.

  • Top returning girls: Rachel Lowes, jr.; Rachel Schmidt, jr.; Ashley Meyr, jr.; Jenny Nagel, jr.; Chelsea Brown, sr.; Jessica Walter, jr.; Katie Grieshop, jr.; Angela Welker, sr.; Lauren Jackson, sr.; Brittany Brockmire, jr.; Casey Parrott, so.

    Kelly

  • Coach: John Merrick

  • Assistant coach: Janie Merrick

  • Last season: Boys were fourth in district

  • Top returning boys: Trey Simmons (sr., all-district), Michael Glastetter (jr., all-district), Jordan Felter (soph.), Russell Carroll (soph.), Nolan Lewer (soph.), Brandon Ayers (soph.), Derek Rucker (soph.).

  • Top returning girls: Leigh Ann Bucheit (soph.), Janessa Burford (sr.), Patricia Quillman (soph.).

  • Noteworthy: Kelly has 39 runners this season, up from 15 last year. The team will return all of its strong freshman class from last year.Notre Dame

  • Coach: Bill Davis

    n Last season: Boys were fifth in SEMO Conference, third in district; girls were fourth in SEMO Conference, fourth in district

  • Top returning boys: Austin Critchlow, jr. (all-district, state qualifier); Ryan Roggow, sr.; Sam Montgomery, sr. (all-district, state qualifier); Josh Lester, sr.; Allen Frey, sr.; Matt Pfau, soph. (all-district); Greg Swoboda, sr.

  • Top returning girls: Megan Rosenquist, jr. (all-district, state qualifier); Kasie Essner, sr.; Stacie Kula, soph.; Jennifer Barrett, soph.; Cori Garrett, soph.

  • Noteworthy: Boys squad, with 22 members, returns top seven runners and experience; girls won Notre Dame Invitational (varsity and junior varsity), Kelly Invitational (varsity and JV) and North County Invitational (small school division) and return five of top seven to a team of 11, including a talented group of freshmen.

    Oak Ridge

  • Coach: Jason Niswonger

  • Assistant coach: Karen McClellan

  • Last season: Boys finished second in district

  • Top returning boys: Terry Bogenpohl, sr. (state qualifier); Austin Morrison, jr. (state qualifier); Jared Schoen, jr.; Damien Lange, jr.; Kyle Schoen, soph.; Tyler Williams, soph.

  • Top returning girls: Melinda Schoen, sr. (state qualifier); Alicia Kellogg, sr. (state qualifier).

  • Noteworthy: Two boys and two girls qualified individually for state while the boys team qualified for the first time ever last season.

    -- From staff reports

  • Respond to this story

    Posting a comment requires free registration: