Saxony Lutheran captures first district championship

Sunday, May 14, 2006

The Saxony Lutheran boys track and field team qualified for the state meet in nine events and claimed the Class 1 District 1 team crown Saturday at the Missouri School for the Deaf in Fulton, Mo.

The district title was the first for the Crusaders, who will travel to Jefferson City May 19 and 20 for the state competition.

"We ran well," Saxony coach Larry Cleair said. "Our kids made a statement."

Saxony tallied 126 points, followed by defending district champion Viburnum with 95, Chamois with 69 and Chaffee at 66.

The Crusaders finished fifth in the state last year in Class 1 while Viburnum was 24th.

Alex Jauch and Brandon Etzold each won two individual events for Saxony. Jauch claimed the 200-meter race and the 300 hurdles, while Etzold won the 1,600 and 800.

Saxony took first in the 3,200, 800 and 1,600 relays. Max Wieser and Grant Lehmann were on all three squads.

The Crusaders' Tim Lorenz won the shot put, Lehmann was first in the 400 and Ross Gage placed second in the 800 to advance to the state event.

On the girls side, Chaffee qualified 10 athletes for the state meet and repeated as district runner-up.

Whitney Schlosser won the discus event, and Sarah Dooley placed first in the shot put.

The Red Devils were second in both the 3,200 and 1,600 relays, and Christa Beck placed second in the 100 hurdles.

BOYS

Team standings -- Saxony Lutheran 126, Viburnum 95, Chamois 69, Chaffee 66, New Haven 64, Crossroads 42, Wellston Eskridge 29, St. Elizabeth 22, Wellsville-Middleton 16, Clopton 14, Gateway Academy 6, Missouri School for the Deaf 3, Oran 2

Individual results

3,200 relay -- 1, Saxony 8:30.54 (Max Wieser, Trey Maevers, Grant Lehmann, Brandon Etzold)

800 relay -- 1, Saxony 1:36.92 (Lehmann, Wieser, Casey Petzoldt, Alex Jauch); 2, Chaffee 1:38.16 (Colin Dannenmueller, Garrett Pepple, Gage Harrell, Hunter Thomason)

1,600 relay -- 1, Saxony 3:34.66 (Lehmann, Wieser, Jauch, Etzold)

Shot put -- 1, Tim Lorenz (SL) 45-6; 2, Walker Rice (C) 44-9

200 -- 1, Jauch (SL) 23.42

300 hurdles -- 1, Jauch (SL) 41.81

400 -- 1, Lehmann (SL) 52.94

1,600 -- 1, Etzold (SL) 4:55.14

800 -- 1, Etzold (SL) 2:08.41; 2, Ross Gage (SL) 2:09.59

GIRLS

Team standings -- Wellsville-Middleton 97, Chaffee 87.5, Clopton 57, New Haven 53, St. Elizabeth 52, Wellston Eskridge 51, Crossroads 42, Missouri School for the Deaf 35, Bell City 34, Chamois 14, Prairie Home 8.5, 12. Silex 8, Oran 5, Viburnum 5, Saxony Lutheran 2

3,200 relay -- 2, Chaffee 11:04.78 (Rachel Hendrix, Tara Propst, Nikole Johnson, Heather Thomason)

1,600 relay -- 2, Chaffee 4:25.18 (Hendrix, Johnson, Tracy Martin, Christian Murakami)

100 hurdles -- 2, Christa Beck (C) 18.14

800 -- 2, Carrera Patterson (BC), 2:36.82.

Discus -- 1, Whitney Schlosser (C) 85-5; 2, Amber Kirk (C) 80-6

Shot put -- 1, Sarah Dooley (C) 28-10

Class 2 District 1

Scott City's girls qualified for the state meet in two events at the Class 2 District 1 meet in East Prairie. The 3,200 relay squad of Whitney Tapely, Megan Eaton, Brittany Licare and Beth Razer placed second, and Amanda Braun was second in the 100 hurdles.

For the boys, the Rams' Derek Goodin placed second in the 300 hurdles.

GIRLS

3,200 relay -- 2, Scott City (Whitney Tapely, Megan Eaton, Brittany Licare, Beth Razer), 10:38

100 hurdles -- 2, Amanda Braun (SC), 17.64

BOYS

300 hurdles -- 2, Derek Goodin (SC), 41.59

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: