History Day winners

Saturday, March 18, 2006

Elementary exhibit

Individual

First place, Gideon, Morgin Marcus, "Harriet Tubman: Standing Tall for Freedom." Second place, Risco, Kassidy Murphy, "Liberty Enlightening the World." Third place, Cape Middle School, Alex Bess-Rhodes, "Patton and the Battle of the Bulge."

Group

First place, New Madrid, Catherine White and Brenda Fowler, "Sharecroppers Strike of 1939." Second place, Gideon, Lane Staton and Brandon Richmond, "No Indians Left to Stand But Me." Third place, Risco, Emily McCord and Caleb McCord, "Coal Field Confrontation: The Massacre at Matewan and the West Virginia Mine War."

Junior paper

First place, St. Mary Cathedral School in Cape Girardeau, Natalie Williams, "Susan B. Anthony: Leading the Women's Suffrage." Second place, Bernie, Mo., Brooke Patterson, "On the Bus With Rosa Parks." Third place, Scott City Middle School, Tyler Schwettman, "The Cuban Missile Crisis: Thirteen Days of Terror."

Junior exhibit

Individual

First place, Greenville Junior High, Hannah Smith, "Before the Little Rock Nine: Hoxie School Takes a Stand Against Segregation." Second place, St. Mary Cathedral School, Ben Matthews, "Flight 93: The Men Who Took a Stand on 9/11." Third place, Bernie High School, Zach Mattney, "Wayne Cryts: Fighting for Farmers' Rights."

Group

First place, Risco, Anna Godbey and Kristen Evans, "The Quality of Mercy: Mercy Otis Warren and Her Revolutionary Stand." Second place, Bernie High School, Bryce Rodgers and Blake Trover, "Taking a Heroic Stand: Todd Beamer." Third place, New Madrid, Trent Johnson and D.K. Wilson, "Jackie Robinson: Breaking the Color Barrier."

Junior performance

Individual

First place, Gideon Elementary, Slayton Boone, "Fighting for the Family Farm: Wayne Cryts Takes a Stand." Second place, St. Ambrose, Chaffee, Autumn Vandeven, "Joan's Call to Stand." Third place, Richland, Brandon Horton, "The Confederate Battle Flag: History or Hatred."

Group

First place, Risco, Grace Powell and Dawn Evans, "With One Voice: Opposing Ideas Find Common Ground." Second place, Risco, Ashley Moore and Cassie Vise, "Maverick Muckrakers: The Stand of Nellie Bly and Ida Tarbell." Third place, New Madrid, Shelby Comer, Shane Comer and Sheridan Comer, "Island Struggle: Battle of Island No. 10 -- New Madrid."

Junior media

Individual

First place, Risco, Madelynn Rawlings, "Opposing Isolationism: The Cartoons of Dr. Seuss." Second place, Risco, Andrea McCord, "Snow White Takes a Stand." Third place, St. Ambrose, Sean Doyle, "Truman's Decision."

Group

First place, Richland, Jordan Blunt, Kaleigh Evans, Parker Evans, Harley Waller. Second place, New Madrid, Katlyn Hall, Paige Palmer, Chelsea Gammons, "The Big Bean Battle: Wayne Cryts."Third place, Risco, Brittany Burnett and Jordan Passley, "Reed's Redemption: The Stand of Sally Reed."

Junior Web site

First place only, Bernie High School, Blake Keasler, "Lance Armstrong: Taking a Stand Against Testicular Cancer."

Senior paper

First place, Greenville, Jake Bangert, "George Wallace: Taking a Stand Against Integration." Senath-Hornersville, Kasey Mara, "The Buffalo Stand." Third place, Richland, Breanna Shelton, "You Have the Right to Remain Silent."

Senior performance

Individual

First place, Risco, Ricky McCord, "The Battle for the Bonus: The Last Stand of the Doughboys." Second place, Risco, Michael McCormick, "Unredeemed Rebel: The Legend of Jesse James." No third place.

Group

First place, Gideon, Caleb Campbell and Samantha Reaves, "Bob Dylan: The Voice of a Generation." Second place, Risco, Summer Payne and Jerry Hill, "An Awakening: Standing Up Against Society's Straight-Jacket." Third place, Bernie, Kyle Dinsdale, Creagan Williams, Timmy Barnes, Shawn Cook, Matt Blevins, "The Kent State Massacre."

Senior media

Individual

First place, Risco, Sarah Powell, "The Sharecroppers' Strike of 1939." Second place, Risco, Kelly Ford, "Working for that Minimum Wage: The Elsie Parrish Story." Third place, Risco, Kelsey Murphy, "The Unofficial Man."

Group

First place, Risco, Devon Woods and Chelsea Carlisle, "If I Don't Walk IKnto the Flames Who Will?: The Stand at Tiananmen Square." Second place, Gideon, Max Cornett, Josh Hollingshead, Erika Hatley, Alizabeth Spears, "Brown vs. Board of Education." third place, Bernie, Lisa Walker, Patricia Haines, R.J. Reif, Shane Duncan, Kevin Clark, "Martin Luther King: I Have a Dream."

Senior exhibit

Group

First place, Risco, Jonell Elmore and Jessica Leach, "From Sigma Delta Chi to Pulitzer Prize: The Story of Hazel Brannon Smith." Second place, Bernie, Mandy Lewis and Grant Cagle, "It Wasn't As Little As It Seemed: The Battle of the Little Bighorn." Third place, Risco, Krista Bates, Joshua Cullum, Keith Kimball, "I Ain't Got No Quarrel with the Viet Cong."

Senior Web site

First place, Risco, Chelsea Walls, "A Silent Scream: A Solitary Stand on a Saigon Street Corner." Second place, Risco, Abby Carter, "First Lady of the House: The Stand of Jeanette Rankin." Third place, Caruthersville High School, Yabrell Newman, "The Epic Stand of Prometheus."

Senior exhibit

Individual

First place and college scholarship, Risco, Aaron Lerma, "Robin Hood of the Rio Grande: The Stand of Juan Cortina." Second place, Risco, Daryl Vise, "From Tractors to Shotguns: The Story of the 1930s Farm Holiday." Third place, Risco, Natalie Wiseman, "Carter's Quandry: The Soviet Union and the 1980 Olympics."

Outstanding regional project

Richland, Jordan Blunt, Kaleigh Evans, Parker Evans, Harley Waller, "Wayne Cryts: Battle for the Beans."

Sweepstakes trophy for most winning entries: Risco.

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: