High School Basketball Scores/Schedule

Monday, March 13, 2006

All semifinal and championship games are played at MIzzou Arena in Columbia., Mo.

Class 1

Girls

Quarterfinals

Delta 54, Chadwick 49

Leeton 59, Drexel 42

Silex 55, New Franklin 44

DeKalb 49, Gilman City 35

Semifinals

Thursday, March 16

Leeton (29-1) vs. Delta (27-1), 4:30 p.m.

DeKalb (28-2) vs. Silex (23-6), 6:05 p.m.

Finals

Saturday, March 18

Third place, 9 a.m.

Championship, 12:10 p.m.

Boys

Quarterfinals

Bell City 67, Verona 57

Tuscumbia 55, Montrose 52 (ot)

Silex 69, New Franklin 51

Jefferson 66, Stet 28

Semifinals

Thursday, March 16

Tuscumbia (22-8) vs. Bell City (27-4), 7:40 p.m.

Jefferson (30-0) vs. Silex (28-2), 9:15 p.m.

Finals

Saturday, March 18

Third place, 10:35 a.m.

Championship, 1:45 p.m.

Class 2

Girls

Quarterfinals

Metro (St. Louis) 64, Naylor 30

Marion C. Early 50, Blue Eye 40 (ot)

Clopton 66, Russellville 56

North Platte 48, Crest Ridge 34

Semifinals

Thursday, March 16

Marion C. Early (26-4) vs. Metro (27-3), 9 a.m.

North Platte (26-3) vs. Clopton (28-2), 10:35 a.m.

Finals

Friday, March 17

Third place, 9 a.m.

Championship, 12:10 p.m.

Boys

Quarterfinals

Advance 72, Crocker 62

Marionville 31, Thayer 27

Harrisburg 60, Canton 48

West Platte 59, Osceola 48

Semifinals

Thursday, March 16

Marionville (26-3) vs. Advance (24-7), 12:10 p.m.

West Platte (24-4) vs. Harrisburg (26-4), 1:45 p.m.

Finals

Friday, March 17

Third place, 10:35 a.m.

Championship, 1:45 p.m.

Class 3

Girls

Quarterfinals

Doniphan 50, Miller Career Academy 44

Blair Oaks 51, Mount Vernon 46

Westran 47, McCluer South-Berkeley 26

Pembroke Hill 41, Smithville 19

Semifinals

Friday, March 17

Blair Oaks (24-6) vs. Doniphan (24-4), 4:30 p.m.

Pembroke Hill (24-5) vs. Westran (29-1), 6:05 p.m.

Finals

Saturday, March 18

Third place, 7:40 p.m.

Championship, 4:30 p.m.

Boys

Quarterfinals

Charleston 85, Miller Career Academy 54

Mount Vernon 32, Linn 31

Cardinal Ritter 66, Macon 43

Cameron 49, Hogan Prep Academy 39

Semifinals

Friday, March 17

Mount Vernon (24-4) vs. Charleston (23-7), 7:40 p.m.

Cameron (27-3) vs. Cardinal Ritter (26-3), 9:15 p..

Finals Saturday, March 18

Third-place Game, 9:15 p.m.

Championship, 6:05 p.m.

Class 4

Girls

Semifinals

Ozark 42, Lutheran South 33

Lee's Summit West 66, Duchesne 45

Third place

Lutheran South 60, Duchesne 51

Championship

Ozark 48, Lee's Summit West 38

Boys

Semifinals

Sikeston 84, Ozark 79

St. Francis Borgia 73, Lincoln Prep Academy 62

Third place

Lincoln Prep Academy 57, Ozark 49

Championship

St. Francis Borgia 77, Sikeston 62

Class 5

Girls

Semifinals

Incarnate Word Academy 62, Jefferson City 32

Notre Dame de Sion 55, Hazelwood East 35

Third place

Jefferson City 62, Hazelwood East 48

Championship

Incarnate Word Academy 43, Notre Dame de Sion 31

Boys

Semifinals

Kickapoo 56, Kirkwood 46

Vashon 68, Rockhurst 65

Third place

Kirkwood 58, Rockhurst 54, OT

Championship

Vashon 58, Kickapoo 55

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: