Swimming results March12

Sunday, March 12, 2006

Kinder leads Gators in sectional competition

Hannah Kinder had three top-10 finishes to pace members of the Gators Swim Team in the Central Sectional Region XIII swimming championships March 2 through 5 in Oklahoma City.

Kinder, 16, had two top-four finishes along with a seventh-place finish and a 17th-place finish.

The Central High School junior placed fourth in the women's 50-yard freestyle and the 100 freestyle. She was seventh in the 200 freestyle and 17th in the 100 backstroke.

Sam Gramling had two top-30 finishes. Gramling, 14, placed 18th in the 1,650 freestyle and was 28th in the 1,000 freestyle.

Also for the Gators: Kris Metje was 41st in two events; Caleb Statler was 43rd in the 1,650 freestyle; and David Welker was 38th and 42nd in his two events. Morgan Fraser, the youngest Gators swimmer to compete at 13, failed to reach an events final in her two events.

Gators results

Sectional meet

Boys

Sam Gramling (14) -- 1,000 free, 28th, 10:09.37; 1,650 free, 18th, 16:52.52.

Kris Metje (18) -- 1,000 free, 41st, 10:21.20; 1,650 free, 41st, 17:38.80.

Caleb Statler (15) -- 1,650 free, 43rd, 18:06.92.

David Welker (18) -- 1,00 free, 42nd, 10;22.69; 1,650 free, 38th, 17:29.01.

Girls

Hannah Kinder (16) -- 200 free, seventh, 1:53.09; 50 free, fourth, 23.94; 100 back, 17th, 59.67; 100 freestyle, fourth, 52.04.

Short-course championships

Results from the Ozark Short Course Championship, Feb. 24 through 26 at St. Peters Rec-Plex, with swimmers age group in parentheses:

Boys

Caleb Coots (13-14) -- 500 free, 14th, 5:20.46; 200 fly, 11th, 2;17.80; 1,650 free, ninth, 18:16.89; 400 individual medley, 16th, 4:53.08; 100 fly, 14th, 1:04.80.

Jordan Gramling (11-12) -- 500 free, 18th, 6:45.13; 50 backstroke, 10th, 34.28.

Sam Gramling (13-14) -- 200 IM, fourth, 2;10.90; 500 free, second, 4:55.71; 200 free, third, 1:53.87; 100 back, third, 1:00.55; 1,650 free, first, 17:12.16; 400 IM, fourth, 4:37.54; 200 back, sixth, 2:13.10.

Larson Wyatt (11-12) -- 500 free, seventh, 5:57.71; 200 free, ninth, 2:14.44; 100 fly, seventh, 1:10.37; 50 free, 10th, 28.09; 100 back, seventh, 1:21.02; 50 fly, sixth, 30.98.

Kris Metje (15 and over) -- 500 free, third, 5:00.98; 200 free, seventh, 1:51.20; 200 fly, eighth, 2:08.89.

Ramsey Scott (11-12) -- 500 free, eighth, 5:59.63; 100 fly, 11th, 1:12.96; 100 IM, 16th, 1:15.26; 100 back, 16th, 1:18.17.

Caleb Statler (15 and over) -- 200 IM, 17th, 2:09.93; 500 free, sixth, 5:06.79; 200 fly, sixth, 2:08.20; 1,650 free, first, 17:34.13; 400 IM, 11th, 4:40.24.

Kristian Troxel (10 and under) -- 200 IM, third, 2:43.42; 200 free, sixth, 2:29.94; 100 breast, second, 1:26.83; 50 free, eighth, 31.52; 100 IM, sixth, 1:19.82; 100 free, fifth, 1:09.98.

Nicholas Welker (15 and over) -- 500 free, 16th, 5:16.80; 1,650 free, fifth, 18:15.94.

Girls

Iliana Arevelo (10 and under) -- 200 free, 23rd, 2:48.04.

Ashley Ducharme (15 and over) -- 200 IM, 29th, 2:30.01; 500 free, 21st, 5:56.21.

Maria Esswein (15 and over) -- 200 IM, 28th, 2:29.98; 500 free, 23rd, 6:00.66; 200 fly, 16th, 2:34.68.

Mary Catherine Ford (13-14) -- 500 free, 23rd, 5:52.75; 200 breast, 16th, 2:50.06; 100 breast, 14th, 1:17.90.

Morgan Fraser (13-14) -- 200 IM, 13th, 2:23.37; 500 free, ninth, 5:32.18; 200 free, ninth, 2:01.14; 200 breast, ninth, 2:35.37; 50 free, ninth, 26.66; 100 free, sixth, 56.03; 100 breast, third, 1:11.38.

Maryanne Kendig (11-12) -- 200 IM, 30th, 2:40.78; 500 free, 28th, 6:30.29.

Morgan Maguire (10 and under) -- 200 free, 12th, 2:39.95.

Susan Beth Scott (13-14) -- 500 free, 21st, 5:48.45.

Alex Anne Troxel (15 and over) -- 200 IM, 16th, 2:25.45; 500 free, 12th, 5:40.95; 200 fly, sixth, 2:21.83; 1,650 free, fifth, 19:28.38; 400 IM, eighth, 5:15.67; 100 fly, 12th, 1:05.44.

Kyleigh Troxel (10 and under) -- 200 IM, third, 2;40.30; 200 free, sixth, 2:23.21; 100 fly, fourth, 1:18.83; 100 IM, second, 1:14.95; 100 free, sixth, 1:07.32; 100 back, eighth, 1:20.53.

SEALS end winter season

The Southeast Aquatic League swimmers ended their winter season by compteting at the Ozark Short Course Championships. The event included 21 teams featuring 619 swimmers.

The SEALS were represented by 10 swimmers in various age groups.

SEALS results

Boys

Matt Gibson (10 and under) -- 200 IM, fifth, 2:45.19; 200 free, second, 2:23.82; 50 back, 10th, 37.17; 100 fly, first, 1:11.69; 100 IM, fifth, 1:19.69; 100 back, fourth, 1:16.17; 50 fly, second, 32.08.

Joseph Gray (11-12) -- 500 free, ninth, 6:04.93; 200 free, 16th, 2:23.13; 50 back, 13th, 34.68; 100 fly, 26th, 1:23.17; 100 IM, 24th, 1:19.18; 100 back, 17th, 1:16.32; 50 fly, 23rd, 35.05.

Connor McGinnis (11-12) -- 500 free, third, 5:44.75; 200 free, fifth, 2:09.00; 50 back, seventh, 33.52; 100 fly, ninth, 1:11.99; 100 IM, 11th, 1:12.31; 100 free, seventh, 1:01.35; 100 back, fourth, 1:10.47.

Riley Talbut (11-12) -- 100 breast, ninth, 1:19.77; 100 IM, 17th, 1:16.01; 100 free, 26th, 1:06.22; 50 breast, eighth, 37.50.

Logan Bollinger (13-14) -- 200 IM, 20th, 2:20.10; 200 free, 24th, 2:03.75; 50 free, 17th, 25.86; 100 back, 21st, 1:05.43; 200 back, 17th, 2:19.38; 100 free, 17th, 56.25; 100 fly, 19th, 1:04.76.

Ryan Gibson (13-14) -- 200 IM, fifth, 2:11.30; 500 free, 13th, 5:17.47; 100 back, seventh, 1:01.94; 200 fly, fifth, 2:13.25; 400 IM, fifth, 4:38.54; 200 back, 12th, 2:14.91; 100 fly, fourth, 59.43.

Greg Gibson (15 and over) -- 200 IM, 15th, 2:08.99; 500 free, 10th, 5:09.91; 200 free, 14th, 1:54.53; 100 back, 15th, 59.46; 200 back, 13th, 2:08.12.

Dustin Kaminskey (15 and over) -- 200 IM, ninth, 2:05.12; 100 back, fifth, 56.96; 200 fly, fourth, 2:04.20; 50 free, 15th, 23.47; 200 back, 12th, 2:06.38; 50 fly, fourth, 53.92.

Girls

Cailin McGinnis (13-14) -- 200 IM, ninth, 2:21.51; 500 free, 14th, 5:39.61; 100 back, eighth, 1:06.58; 200 fly, fifth, 2:26.35; 100 Breast, 11th, 1:15.53; 200 back, 12th, 2:22.30; 100 fly, eighth, 1:06.23.

Emily Younghouse (15 and over) --500 free, 13th, 5:17.42; 200 fly, 24th, 2:38.46.

-- From staff reports

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: