Trail of Tears Triathlon results 9/19/05

Monday, September 19, 2005

Trail of Tears Triathlon

Results from the Cape Girardeau Parks and Recreation event Saturday at Trail of Tears Park:

Men's overall winners -- 1, Barry Knight, Paducah, Ky., 1:10.55; 2. Mathew Brier, St. Louis, 1:12.18; 3, John Baker, Paducah, Ky., 1:12.26.

Women's overall winners -- 1, Jennifer Meyer, St. Louis, 1:18.43; 2, Ashley MacCurdy, Carbondale, Ill., 1:21.34; 3, Helen Alexander-Kratz, St. Louis, 1:22.37.

Men's age division winners

19 and under -- 1, Alex Schneider, Cape Girardeau, 1:27.45; 2, Grant Casteel, Jackson, 1:38.47.

20-24 -- 1, Paul Zalewski, Stamford, Conn., 1:17.55; 2, Jason Suszko, St. Louis, 1:19.39; 3, Brandon Anthony Dragone, Sikeston, Mo., 1:28.39; 4, Sanjeev Patel, O'Fallon, Ill., 1:29.06; 5, Tom McDonald, St. Louis, 1:29.28; 6, Stephen Smith, Jackson, 1:30.08; 7, Chris Smith, Carbondale, Ill., 1:31.03; 8, Gregory Soutiea, Cape Girardeau, 1:33.14; 9, Devendra Patel, O'Fallon, Ill., 1:35.42; 10, Leszek Lekstan, Kansas City, Mo., 1:35.52; 11, C.J. Rogers, Swansea, Ill., 1:38.40; 12, Brian Edwards, Murray, Ky., 1:39.23; 13, Joshua Seabaugh, Ballwin, Mo., 1:42.55; 14, Kyle Williams, Cape Girardeau, 1:46.42; 15, Patrick Grandt, Cape Girardeau, 1:54.50.

25-29 -- 1, Brian Schoenholz, Wentzville, Mo., 1:17.03; 2, Aron R. Rauls, Wildwood, Mo., 1:18.10; 3, Eric Redinger, Cape Girardeau, 1:18.40; 4, Jay Jung, Wentzville, Mo., 1:23.31; 5, Gustavo Leal, Carbondale, Ill., 1:24.10; 6, James Johnson, Mt Vernon, Ill., 1:25.49; 7, Mike Sampson, Maplewood, Mo., 1:27.50; 8, Kyle Henke, Maplewood, Mo., 1:28.04; 9, Mike Braun, Swansea, Ill., 1:33.03; 10, Jay Siefert, Ballwin, Mo., 1:35.44; 11, Bill Rolfes, St. Peters, Mo., 1:36.24; 12, Reid Cranmer, Cordova, Tenn., 1:37.02; 13, Craig Ringwald, Bolivar, Mo., 1:45.13; 14, Chad Myers, St. Peters, Mo., 1:48.29; 15, Geoff Heath, Kansas City, Mo., 1:50.35; 16, Matt Curry, Warrenton, Mo., 1:58.07.

30-34 -- 1, Boomer Leopold, Germantown, Tenn., 1:14.18; 2, Tim Landewe, Ballwin, Mo., 1:22.55; 3, Clayton Cummings, Clayton, Mo., 1:25.10; 4, Mark Bundren, Jonesboro, Ill., 1:27.19; 5, Rob Dodson, Cape Girardeau, 1:28.34; 6, Christopher Allen, St. Louis, 1:28.39; 7, Chris Hodgkiss, Sikeston, Mo., 1:33.30; 8, Keith Hente, Sikeston, Mo., 1:41.49; 9, Will Crites, Cape Girardeau, 1:43.28; 10, Charles Rubright, Marion, Ill., 1:43.43; 11, David Reyna, St. Louis, 1:50.43; 12, David C. Smith, Saltillo, MS 1:52.40; 13, Patrick Langen, Carbondale, Ill., 2:01.18.

35-39 -- 1, Delbert Marriott, Sikeston, Mo., 1:12.39; 2, Timothy Battles, St. Louis, 1:13.59; 3, Aaron Swallers, DuQuoin, Ill., 1:18.54; 4, Brad Blackman, Sikeston, Mo., 1:23.12; 5, Terry Mort, St. Louis, 1:25.40; 6, Jim Rhodes, St. Louis, 1:28.02; 7, Bob Wingo, Collinsville, Ill., 1:29.03; 8, Steve Doherty, Ballwin, Mo., 1:29.11; 9, Erik Strom, Webster Groves, Mo., 1:30.03; 10, Mark Coots, Dexter, Mo., 1:32.09; 11, Brian Evans, Lee's Summit, Mo., 1:33.14; 12, Robert Stelzer, St. Louis, 1:33.27; 13, Lee Duncan, Simpson, Ill., 1:34.20; 14, Tom Welge, Chester, Ill., 1:34.29; 15, James (Andy) Piepenbrok, Sikeston, Mo., 1:36.21; 16, Kevin L. Foje, O'Fallon, Mo., 1:37.23; 17, Seth Burgett, Glen Carbon, Ill., 1:40.50; 18, Jeffrey P. Herschel, St. Louis, 1:41.29; 19, Matt Stelzer, St. Louis, 1:46.34; 20, Scott Williams, Clayton, Mo., 1:48.41; 21, Brad Bender, West Plains, Mo., 1:53.32; 22, Jim Shaw, Trumann, Ark., 2:00.39.

40-44 -- 1, Robert Montani, Nashville, Ill., 1:15.52; 2, Bobby Terrell, Union City, Tenn., 1:17.18; 3, Larry Klutenkamper, Lake St. Louis, 1:18.57; 4, James Feher, Des Peres, Mo., 1:20.38; 5, Andy Esterer, Ballwin, Mo., 1:24.30; 6, Drake White, Macomb, Ill., 1:27.52; 7, D.L. Gomer Williams, Kingsport, Tenn., 1:28.12; 8, Mike Piatchek, O'Fallon, Mo., 1:28.27; 9, Mark Terhardt, St. Peters, Mo., 1:29.32; 10, Dan Piatchek, Waterloo, Ill., 1:31.51; 11, Todd Seabaugh, Ballwin, Mo., 1:34.24; 12, Stephen Vogel, East Alton, Ill., 1:34.52; 13, Mark Lauber, Ballwin, Mo., 1:37.39; 14, Jim Milner, St. Louis, 1:44.43; 15, Jon Schoenecker, Ballwin, Mo., 1:45.05; 16, John McLoughlin, St. Charles, Mo., 1:46.11; 17, Tom Feissle, Wildwood, Mo., 1:49.31; 18, Mark Waldron, Dyersburg, Tenn., 1:54.38; 19, Paul Murray, West Plains, Mo., 1:57.52; 20, Anad Salem, Herrin, Ill., 2:24.42.

45-49 -- 1, Tim Jones, Paducah, KY 1:16.50; 2, Joe Rother, St. Charles, Mo., 1:18.10; 3, Terry W. Hart, Columbia, Mo., 1:18.14; 4, Jamey Noel, Columbia, Mo., 1:19.51; 5, Marty Evers , St. Louis, 1:20.25; 6, Tom King, Herrin, Ill., 1:28.15; 7, Chet Nosalik, Sesser, Ill., 1:37.28; 8, Michael L. Kloep, Marion, Ill., 1:44.42; 9, Paul Winningham, Uniontown, Mo., 1:50.20; 10, Joe Czarnecki, St. Louis, 1:55.40.

50-54 -- 1, Bruce Brown, Union City, Tenn., 1:30.15; 2, Alan Shearon, Jackson, 1:32.11; 3, Wallace Davidson, Carbondale, Ill., 1:40.15; 4, John Drysdale, St. Louis, 1:42.37; 5, Thomas Irwin, Ballwin, Mo., 1:44.02; 6, Mark Hasheider, Cape Girardeau, 1:45.03; 7, Michael Gorla, St. Louis, 1:59.04.

55-59 -- 1, Bob Patterson, Wood River, Ill., 1:21.27; 2, Ron E. Golden, Paducah, Ky., 1:25.12; 3, Ernie Carr, St. Louis, 1:30.27; 4, James Harris Jr., Paducah, Ky., 1:37.00; 5, Rick Bender, Chesterfield, Mo., 1:42.50; 6, Gary Maier, St. Louis, 1:45.16; 7, Phil Shayne, Manchester, Mo., 1:51.21.

60 and over -- 1, Jerry Goodson, House Springs, Mo., 1:28.10; 2, Jim Wright, Wildwood, Mo., 1:32.50; 3, Robert Klenk, St. Charles, Mo., 1:50.38; 4, Don L. Rowe, Park Hills, Mo., 1:52.23.

Women's age division winners

19 and under -- 1, Sarah Johnson, Ste. Genevieve, Mo., 1:37.50; 2, Amy Guignon, St. Louis, 1:55.00.

20-24 -- 1, Jen Goldsberry, Ballwin, Mo., 1:37.35; 2, Stephanie Jansing, St. Louis, 1:37.50; 3, Stephanie Gaines, St. Louis, 1:38.53; 4, Sharon Copeland, Overland Park, Kan., 1:41.03; 5, Amber Smith, California, Mo., 1:46.37; 6 Michelle Stephen, St. Louis, 1:53.25.

25-29 -- 1, Mary Sundy, St. Louis, 1:23.56; 2, Laura Sheridan, Cape Girardeau, 1:34.41; 3, Mandy Lancaster, Blytheville, Ark., 1:40.11; 4, Mari Teherien, St. Louis, 1:53.20; 5, Rebecca Gill, University City, Mo., 2:08.04; 6, Jennifer Ewald, St. Louis, 2:08.23; 7, Rebecca Bauer, St. Louis, 2:11.36.

30-34 -- 1, Katie Roboulet, Wildwood, Mo., 1:35.33; 2, Stephanie McCreary, St. Louis, 1:38.01; 3, Abbie Crites-Leoni, Cape Girardeau, 1:45.52; 4, Jennifer Stice, St. Louis, 1:47.58; 5, Elizabeth M. Chew, Lebanon, Mo., 2:03.17.

35-39 -- 1, Deborah Strom, Webster Groves, Mo., 1:28.35; 2, Cynthia Gerlock, Carterville, Ill., 1:35.18; 3, Susan Bozue, St. Louis, 1:40.55; 4, Missy Phegley, Cape Girardeau, 1:44.56; 5, Jessica D'Aoust, Poplar Bluff, Mo., 1:46.33; 6, Ann Rolfes, St. Louis, 2:02.23.

40-44 -- 1, Bev Ofsthun, O'Fallon, Mo., 1:22.55; 2, Linnea Housewright, St. Ann, Mo., 1:35.22; 3, Sharon Merciel, Holts Summit, Mo., 1:46.37; 4, Julie Pepper, Clayton, Mo., 1:52.39; 5, Stephanie Bennett, Chaffee, Mo., 1:53.25; 6, Beth Vaccaro Moeller, St. Louis, 1:53.29; 7, Mindy Drysdale, St. Louis, 1:56.49.

45-49 -- 1, Margie Martens, O'Fallon, Mo., 1:27.05; 2, Carol Wright, Wildwood, Mo., 1:35.04; 3, Pam Borger, St. Ann, Mo., 1:35.47; 4, Joy Elder, St. Louis, 1:41.12; 5, Lynn Bouvatte, St. Louis, 1:42.08; 6, Karen Hand, Cobden, Ill., 1:44.12; 7, Celeste Czarnecki, St. Louis, 1:52.38; 8, Teresa S. Telford, St. Louis, 2:01.13.

50 -54 -- 1, Tanya L. Crews, Wildwood, Mo., 1:33.13; 2, Vicki Litz, Jackson, 1:42.32; 3, Katy Mattis, St. Louis, 1:50.09; 4, Kay Hathcock, Florissant, Mo., 1:56.01; 5, Bernice Irwin, Ballwin, Mo., 2:09.05.

55-59 -- 1, Marcia Pruett, Columbia, Ill., 1:42.44.

Team divisions

Men's teams -- 1, Clay Tummins, Cape Girardeau, David Burdick, Cape Girardeau, Alex Ramsey, Burfordville, 1:20.41; 2, Nicholas Spallitta, St. Louis, John Gruender, Wildwood, Mo., 1:36.50; 3, Matt Kahle, Jackson, Chad Rollins, Cape Girardeau, Devon Barnes, Cape Girardeau, 1:38.35; 4, Bernie Gard, Jackson, Edward Leoni, Cape Girardeau, B.J. Smith, Cape Girardeau, 1:42.18; 5, Dan Gruender, Chesterfield, Mo., Phil Taffe, St. Peters, Mo., 1:43.55.

Women's teams -- 1, Mindy Siefert, Ballwin, Mo., Jamee Edmundson, Maplewood, Mo., Denise Manchester, Clayton, Mo., 1:44.10; 2, Michelle Stolin, Fairview Heights, Ill., Rose Lumetta, St. Louis, 1:45.04; 3, Kari Miinch, Millersville, Brittney Ruopp, Jackson, Laura Klipfel, Cape Girardeau, 1:57.07.

Coed teams -- 1, Hillarey Jardon, St. Louis, James Hamilton, St. Louis, Lisa Kampwerth, Edwardsville, Ill., 1:23.15; 2, Jeff Haas, Brentwood, Mo., Bill Cragg, Clayton, Mo., Nancy Trumble Cragg, Clayton, Mo., 1:27.40; 3, Steve Franklin, Sikeston, Mo., Kyle McDonald, Cape Girardeau, Lora Coots, Dexter, Mo., 1:27.51; 4, Beth Zalewski, St. Louis, John Doht, St. Louis, 1:33.02; 5, Nichole Clippard, Jackson, Chad Clippard, Jackson, 1:40.13; 6, Brian Wehner, Festus, Mo., Richard Maxson, Farmington, Mo., Dona Record, Glendale, Ariz., 1:41.05; 7, Matt Overall, Webster Groves, Mo., Jodi Lister, St. Louis, Sarah Woody, Springfield, Mo., 1:42.05; 8, Ken Poelker, St. Louis, Stephanie George, St. Louis, 1:42.19; 9, Ivan Sanchez, Cardondale, Ill., Lesley Carr, Collinsville, Ill., Tim Jones, Laura, Ohio, 1:43.32; 10, Barbara Haase, Dongola, Ill., Mark Livesay, Anna, Ill., John Boget, Anna, Ill., 1:44.24; 11, Taylor Irwin, Fort Leonard Wood, Mo., Leanne Irwin, Fort Leonard Wood, Mo., 1:46.37.

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: