SEMO District Fair winners

Wednesday, September 14, 2005

Poultry recipe contest

First place: Mindy Best, Jackson; second place: Marie James, Cape Girardeau; third place: Denise Yamnitz, Jackson; fourth place: Robert Weeks, Cape Girardeau; fifth place: Joan Weeks, Cape Girardeau.

Karaoke contest

Senior winners

First place: Jerry Ayers, Chaffee; second place: Dave Smith, Bloomfield, Mo.; third place: Shannon Chatman, Dexter, Mo.

Junior winners

First place: Carly Trautwein, Cape Girrdeau; second place: Anna Ayers, Chaffee; third place: Ashley Ledbetter, Jackson.

Outlaw tractor pull

7,000-pound class

First place: Ron Shipman, Oak Ridge, 1995 Massey Ferguson, 344.43 feet; second place: Dwayne Baversachs, Pinckneyville, Ill., Case 1070, 331.05 feet; third place: Keith Barr, McLeansboro, Ill., Case 930, 330.42 feet.

9,500-pound class

First place: Danny Dabbs, Fisk, Mo., John Deere 443C, 331.06 feet; second place: Wayne Tedder, Tamaroa, Ill., International 966, 309.25 feet; third place, Keith Ruleuish, Scheller, Ill., John Deere 6030, 302.59 feet.

DDS class

First place: Bernie Platz; second place: Brian Schramek, third place: Bret Drukshage.

PS class

First place: Brian Schramek; second place: David Yorick; third place: Jim Bruketa.

SF class

First place: Dewayne Elmean; second place: Leonard Paulson; third place: R.J. Carson.

6SS class

First place: Bernie Platz; second place: David Gilmore; third place: Ron Shipman.

Pageants

Tiny Miss SEMO Fair (age 18 months to 3 years)

Winner: Larrissa Bell, Jackson; first runner-up: Alexa Price, Advance, Mo.; second runner-up: Ashlyn Rains, Scott City.

Little Miss SEMO Fair (age 4 to 6)

Winner: Megan Porter, Scott City; first runner-up: Aleesia Holland, Cape Girardeau; second runner-up: Alyssa Dowd, Glenallen, Mo.

Young Miss SEMO Fair (age 7 to 9)

Winner: Mary Beth Simmons, Portageville, Mo.; first runner-up, Madison Dunlap, Fisk, Mo.; second runner-up: Hanna Borders, Cape Girardeau.

Preteen SEMO Fair (age 10 to 13)

Winner: Megan Hall, Portageville; first runner-up: Chelsey Rhode, Bell City, Mo.; second runner-up: Caitlyn Springer, New Madrid, Mo.

Teen Miss SEMO Fair (age 14 to 16)

Winner: Katie Boyer, Cape Girardeau; first runner-up: Becca Rollins, Cape Girardeau; second runner-up: Mary Bauer, Cape Girardeau.

Miss SEMO Fair (age 17 to 22)

Winner: Megan Nelson, Sikeston, Mo.; first runner-up: Amanda Abner, Marble Hill, Mo.; second runner-up: Magen Reeves, Kennett, Mo.

Wine competition

White grape, dry

First place: Von Jakob Vineyard, Pomona, Ill.; second place: Laughing Springers/Fred Grabel, Cape Girardeau; third place: Tony Petruso, St. Louis.

Fruit, dry

First place: Kent Peetz, Jackson; second place: James Casteel, Cape Girardeau; third place: Kent Peetz.

Vegetable, sweet or dry

Honorable mention: Tony Petruso, St. Louis.

Red grape, dry

First place: Tim Bleichroth, Cape Girardeau; second place: Tony Petruso, St. Louis; third place: Mark Hitt, Jefferson City, Mo.

Rose/blush, sweet

First place: Von Jakob Vineyard, Pomona, Ill.; second place: Inheritance Valley Vineyards/Timothy Waller, Cobden, Ill.; third place: Hemann Winery, Brazeau, Mo.

Fruit, sweet

First place: Red Barn Wines, Jackson; second place: Jerry Bert, Perryville, Mo.; third place: Randy Haman, Kennett, Mo.

Red grape, sweet

First place: Von Jakob Vineyard; second place: Von Jakob Vineyard; third place: Tony Petruso, St. Louis.

White grape, sweet

First place: Laughing Springers/Fred Grabel, Cape Girardeau; second place: Crown Valley Winery, Ste. Genevieve, Mo.; third place: Von Jakob Vineyard.

All other wines (sparkling, port, spiced, etc.)

First place: Laughing Springers/Fred Grabel, Cape Girardeau; second place: Von Jakob Vineyard; third place: Von Jakob Vineyard.

Best of show medallion winner

Laughing Springers/Fred Grabel, Cape Girardeau.

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: