Troxel, Kinder perform well in AAU nationals

Wednesday, August 10, 2005

Swimmers from the Gator Swim Team made up the foursomes for three winning relay teams and a runner-up team this past weekendin the 15- to 18-year-old boys division at the AAU Junior Olympics in New Orleans.

Steffan Troxel was a member of all four relay teams and also won six individual events with meet records in three of those events.

Hannah Kinder of the Gators won four events for 15-18 girls, sweeping the freestyle races.

Troxel teamed with Hunter Givens, David Welker and Caleb Statler to win the 400 medley relay. Troxel, Welker, Givens and Kris Metje won both the 400 free and 200 free relay. They finished second in the 200 medley.

Troxel had three of the meet's six record-setting performances. He won the 200 freestyle in 1:57.08, the 1,500 free in 16:25.08 and the 400 free in 4:09.20.

Welker finished second to Troxel in three events and also won the 200 backstroke.

Kinder won the freestyle at the 50, 100, 200 and 400 distances.

The Gators, along with swimmers from Perryville, Jackson and other parts of Missouri, made up the Ozark team that finished second overall with 3,111 points. Southern won with 3,665.5 and Florida was a distant third with 1,729.

RESULTS

Perryville finishes

11-12 girls

Anna Esswein -- 16th in 50 breaststroke.

15-18 girls

Maria Esswein -- 15th in 200 freestyle, ninth in 200 breaststroke, 14th in 100 butterfly, 14th in 50 freestyle, 12th in 200 IM, 15th in 100 freestyle, eighth in 200 butterfly.

Scott City finishes

13-14 girls

Lauren Castleman -- fourth in 50 freestyle, 14th in 200 IM, fourth in 100 freestyle, 11th in 100 breaststroke

Jackson finishes

10-and-under boys

A.J. Garms -- 13th in 100 backstroke.

15-18 girls

Kelsey Gjerstad -- 16th in 200 freestyle, 15th in 100 backstroke, 11th in 200 backstroke.

Gators finishes

10-and-under boys

Ramsey Scott -- third in 200 freestyle, eighth in 100 breaststroke, fourth in 50 butterfly, sixth in 50 freestyle, second in 200 IM, third in 100 freestyle, fourth in 100 backstroke, fifth in 100 butterfly.

Kristian Troxel -- fifth in 200 freestyle, third in 100 breaststroke, ninth in 50 butterfly, 10th in 50 freestyle, 11th in 50 backstroke, sixth in 200 IM, seventh in 100 freestyle, fourth in 50 breaststroke.

11-12 boys

Wyatt Larson -- sixth in 200 freestyle, ninth in 100 breaststroke, seventh in 50 butterfly, 15th in 50 freestyle, 12th in 50 backstroke, sixth in 200 IM, eighth in 100 breaststroke, eighth in 100 backstroke, sixth in 100 butterfly.

13-14 boys

Caleb Coots -- 15th in 200 freestyle, 14th in 100 butterfly, 10th in 400 IM, seventh in 1,500 freestyle, 11th in 400 freestyle, third in 200 butterfly.

Sam Gramling -- second in 200 freestyle, 10th in 100 butterfly, sixth in 400 IM, second in 1,500 freestyle, second in 400 freestyle, fifth in 200 IM, sixth in 100 freestyle, sixth in 200 backstroke.

15-18 boys

Hunter Givens -- 15th in 200 freestyle, 14th in 100 butterfly, eighth in 50 freestyle, 10th in 100 backstroke, 12th in 100 freestyle, sixth in 200 backstroke, 10th in 100 breaststroke,

Kris Metje -- fifth in 200 freestyle, sixth in 400 IM, third in 1,500 freestyle, third in 400 freestyle, eighth in 200 IM, 15th in 100 freestyle, third in 200 butterfly.

Caleb Statler -- ninth in 100 butterfly, fifth in 400 IM, sixth in 1,500 freestyle, seventh in 400 freestyle, 12th in 200 IM, fourth in 200 butterfly.

Steffan Troxel -- first in 200 freestyle, first in 400 IM, first in 1,500 freestyle, first in 400 freestyle, first in 200 IM, second in 100 freestyle, first in 200 butterfly.

David Welker -- third in 200 freestyle, second in 400 IM, second in 1,500 freestyle, second in 400 freestyle, third in 100 backstroke, sixth in 200 IM, 11th in 100 freestyle, first in 200 backstroke.

Nathan Welker -- ninth in 400 IM, seventh in 1,500 freestyle, ninth in 400 freestyle, seventh in 200 backstroke.

10-and-under girls

Chelsea Larson -- 13th in 200 freestyle, 15th in 100 butterfly.

Jenny Powell -- eighth in 200 freestyle, 11th in 100 breaststroke, 10th in 50 butterfly, eighth in 100 freestyle, eighth in 50 backstroke, ninth in 200 IM, eighth in 100 freestyle, sixth in 50 breaststroke.

Kyleigh Troxel -- seventh in 200 freestyle, seventh in 100 breaststroke, 15th in 100 freestyle, 15th in 50 backstroke, seventh in 200 IM, 11th in 100 freestyle, 10th in 100 backstroke, eighth in 50 breaststroke.

11-12 girls

Amy Ennis -- 16th in 100 breaststroke.

Madison Rau -- 14th in 200 freestyle, 16th in 100 backstroke, 13th in 100 butterfly.

13-14 girls

Jessica Baker -- third in 200 breaststroke, ninth in 100 butterfly, 11th in 100 backstroke, eighth in 200 IM, sixth in 200 backstroke, sixth in 100 breaststroke, second in 200 butterfly.

Kelly Ennis -- eighth in 200 breaststroke, 14th in 100 butterfly.

Mary Catherine Ford -- eighth in 200 freestyle, fourth in 200 breaststroke, second in 400 IM, fourth in 100 backstroke, third in 200 IM, third in 200 backstroke, fifth in 100 breaststroke.

Susan Beth Scott -- 13th in 200 freestyle, third in 400 freestyle, 10th in 200 backstroke, fifth in 200 butterfly.

Annie Wolpers -- 14th in 200 freestyle, 14th in 50 freestyle, 14th in 100 freestyle.

15-18 girls

Hannah Kinder -- first in 200 freestyle, first in 50 freestyle, first in 400 freestyle, third in 100 backstroke, first in 100 freestyle, second in 200 backstroke.

Alex Anne Troxel -- fourth in 200 breaststroke, eighth in 100 butterfly, fourth in 400 IM, 16th in 50 freestyle, eighth in 400 freestyle, eighth in 200 IM, 11th in 100 breaststroke, third in 200 butterfly.

Relays

10-and-under boys

Ozark (Scott, Troxel from Gators; Garms from Jackson) -- second in 200 free relay.

Ozark (Scott, Troxel from Gators; Garms from Jackson) -- second in 200 medley relay.

11-12 boys

Ozark (Larson from Gators) -- second in 400 medley relay.

Ozark (Larson from Gators) -- third in 200 free relay.

Ozark (Larson from Gators) -- third in 200 medley relay.

15-18 boys

Gators (Givens, Statler, Troxel, D. Welker) -- first in 400 medley relay.

Gators (Givens, Metje, Troxel, D. Welker) -- first in 400 free relay.

Gators (Givens, Metje, Troxel, D. Welker) -- first in 200 free relay.

Ozark (Statler, N. Welker from Gators) -- seventh in 200 free relay.

Gators (Givens, Metje, Troxel, D. Welker) -- second in 200 medley relay.

Ozark (Statler, N. Welker from Gators) -- seventh in 200 medley relay.

10-and-under girls

Ozark (Powell, Troxel from Gators) -- first in 200 free relay.

Ozark (Powell, Troxel from Gators) -- second in 200 medley relay.

11-12 girls

Ozark (Alyssa Coots, Ennis from Gators; A. Esswein from Perryville) -- fourth in 400 medley relay.

Ozark (Rau from Gators) -- second in 400 medley relay.

Ozark (Coots from Gators; A. Esswein from Perryville) -- fifth in 200 medley relay.

Ozark (Rau from Gators) -- third in 400 free relay.

Ozark (Rau from Gators) -- third in 200 free relay.

13-14 girls

Gators (Baker, Ford, Scott, Wolpers) -- second in 400 medley relay.

Ozark (Baker, Ford, Wolpers from Gators; Castleman from Jackson) -- third in 400 free relay.

Ozark (Baker, Ford, Wolpers from Gators; Castleman from Jackson) -- second in 200 free relay.

Ozark (Baker, Ford, Wolpers from Gators; Castleman from Jackson) -- third in 200 medley relay.

15-18 girls

Ozark (Kinder, Troxel from Gators; M. Esswein from Perryville) -- third in 400 medley relay.

Gators (Kinder, Troxel from Gators; M. Esswein from Perryville) -- third in 400 free relay.

Gators (Kinder, Troxel from Gators; M. Esswein from Perryville) -- third in 200 free relay.

Gators (Kinder, Troxel from Gators, M. Esswein from Perryville) -- third in 200 medley relay.

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: